Sistemik skleroz hastalarında serum lox lıke-2 enzim düzeyinin cilt tutulumunun yaygınlığı ile ilişkisi
Relationship between serum lox like-2 enzyme level and the level of skin involvement in systemic sclerosis patients
  1. Tez No: 916245
  2. Yazar: BETÜL ZEREN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE ÇEFLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sistemik skleroz etyolojisi tam olarak aydınlatılamayan ancak patogenezinde vaskülopati, otoimmünite ve fibrozisin rol oynadığı multisistemik bir hastalıktır. Fibrozis süreci hastalığın tedavisi ve prognostik belirteç ihtiyacına yönelik çalışmaların hedefi haline gelmektedir. Fibrozis sürecinde kollajen üretimindeki artış ve lizil oksidaz enzim ailesinin bu süreçteki yerinden yola çıkarak LOXL-2 düzeyleri ile cilt tutulumunun derecesi arasındaki ilişkiyi araştırarak prognostik bir biyobelirteç olarak kullanabilirliğini belirlemeyi amaçladık. MATERYAL VE YÖNTEM: Araştırmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Polikliniğinde 2004-2023 yılları arasında kayıtlı ve takipli 60 sistemik skleroz tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, fizik muayene bulguları, diğer organ tutulumlarına ait bilgiler, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, tırnak yatağı video kapillaroskopi notları ve modifiye rodnan cilt skorları hasta dosyalarından ve elektronik kayıtlardan elde edilmiştir. Rutin muayene randevularında değerlendirilip kontrolleri tamamlandıktan sonra çalışma hakkında bilgilendirilen gönüllü hastalardan biyokimya tüplerine venöz kan örneği alınıp çalışılıncaya kadar -80°C 'de saklandı. Kontrol grubu için Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran sistemik hastalığı, otoimmünite ve malignitesi olmayan hasta grubu ile benzer yaş aralıklarında 20 gönüllü birey dahil edildi. Aynı şekilde alınıp bekletilen venöz kan örnekleri ile birlikte toplam 80 örnek“Human LOXL2 ELİSA”kiti ile serum LOXL2 düzeyi çalışıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan 60 kişilik hasta grubunun 21'i (%35 ) sınırlı cilt tutulumlu skleroderma ve 39'sı (%65) yaygın cilt tutulumlu skleroderma hastasıydı. Hastaların örnek alım tarihinde hesaplanan Modifiye Rodnan Cilt Skoru ortalama 3.9 ± 3.7 idi. MRCS >12 olan hasta sayısı 2 idi. Kontrol grubunda ortalama serum LOXL2 enzim düzeyi 1362.6 ± 249.6 pg/ml, hasta grubunda ortalama serum LOXL2 enzim düzeyi 1274.5±126.9 pg/ml olarak tespit edildi.Kontrol ve vaka grupları arasında LOXL2 değeri anlamlı (p>0.05) farklılık bulunmadı. Hastalık alt tipi, MRCS, hastalık süresi, hastalığa spesifik antikorlar, akut faz reaktanları ve interstisyel akciğer hastalığı gibi verilerle yapılan alt grup analizleri de istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. SONUÇ: Örneklerde çalışılan LOXL2 serum enzim düzeyleri hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastalık alt tipi, MRCS, hastalık süresi, hastalığa spesifik antikorlar, akut faz reaktanları ve interstisyel akciğer hastalığı gibi verilerle yapılan alt grup analizleri de istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.Bu önemli enzim ailesinin Ssk biyobelirteç ihtiyacına yönelik veya tedavi hedefi olarak değerlendirilebilmesi için daha yüksek hasta sayılı , daha fazla subgrup çalışması yapılabilecek kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Skleroderma, Sistemik Skleroz, Lizil Oksidaz Like-2
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Systemic sclerosis (SSc) is a multisystemic disease with an unclear etiology, where vasculopathy, autoimmunity, and fibrosis are known to play pivotal roles in its pathogenesis. The fibrosis process has become a target of studies aiming to improve treatment and identify prognostic biomarkers for the disease. Given the increased collagen production and the role of the lysyl oxidase enzyme family in fibrosis, this study aimed to investigate the relationship between LOXL2 levels and the degree of skin involvement to determine its potential use as a prognostic biomarker. MATERIALS AND METHODS: The study included 60 patients diagnosed with systemic sclerosis, followed between 2004-2023 at Kocaeli University Faculty of Medicine Rheumatology Clinic. Demographic data, physical examination findings, information on other organ involvements, laboratory and imaging results, nailfold video capillaroscopy notes, and modified Rodnan skin scores (MRSS) were retrieved from patient files and electronic records. Venous blood samples were collected from voluntary patients who were informed about the study during routine examination visits. These samples were stored at -80°C until analysis. For the control group, 20 healthy volunteers without systemic diseases, autoimmunity, or malignancy, and of similar age range to the patient group, were included. Venous blood samples from the control group were similarly processed and stored. Serum LOXL2 levels from a total of 80 samples were analyzed using the“Human LOXL2 ELISA”kit. RESULTS: Among the 60 patients, 21 (35%) had limited cutaneous systemic sclerosis, and 39 (65%) had diffuse cutaneous systemic sclerosis. The mean MRSS calculated at the time of sampling was 3.9 ± 3.7, with only 2 patients having an MRSS >12. The mean serum LOXL2 enzyme level in the control group was 1362.6 ± 249.6 pg/ml, while in the patient group it was 1274.5 ± 126.9 pg/ml. There was no statistically significant difference in LOXL2 levels between the case and control groups (p>0.05). Subgroup analyses involving disease subtype, MRSS, disease duration, disease-specific antibodies, acute-phase reactants, and interstitial lung disease also revealed no statistically significant differences. CONCLUSION: Serum LOXL2 enzyme levels showed no statistically significant difference between systemic sclerosis patients and healthy controls. Additionally, subgroup analyses based on disease subtype, MRSS, disease duration, disease-specific antibodies, acute-phase reactants, and interstitial lung disease yielded no significant results. To evaluate the potential of this crucial enzyme family as a biomarker or therapeutic target for SSc, larger-scale studies with a broader range of subgroups are needed. KEYWORDS: Scleroderma, Systemic Sclerosis, Lysyl Oxidase Like-2