Kalp yetmezlikli hastalarda fonksiyonel kapasitenin belirlenmesinde ekokardiyografik olarak belirlenen dinamik sağ ventrikül fonksiyonlarının rolü
The role of echocardiographically assessed dynamic right ventricular functions in determination of functional capacity of heart failure
- Tez No: 330040
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL BELGİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği hastalarında egzersiz intoleransının mekanizmaları halen net olarak aydınlatılamamıştır. Kalp yetmezliği genel olarak hemodinamik bir sendrom olarak bilinmekle birlikte, çoğu çalışmada kardiyak performans ile semptomlar arasında ilişki zayıf olarak değerlendirilmiştir. Kalp yetmezliğinde, sağ ventrikül fonksiyonlarının fonksiyonel kapasite üzerinde etkisini araştıran çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Sağ ventrikül fonksiyonu ile fonksiyonel kapasite arasında ilişki daha önce yapılmış birkaç çalışmada gösterilmiştir. Doppler bağımlı olmayan 2 boyutlu benek izleme yöntemi (2D speckle tracking), miyokardın strain ve strain hızını, ekokardiyografik noktacıkların izlemi yöntemine dayanarak özel bir bilgisayar programı aracılığı ile değerlendirir. Natriüretik peptidlerin plazma konsantrasyonları kalp yetmezliği tanısında ve tedavisinde yararlı biyolojik göstergelerdir. Daha önce yapılan çalışmalarda hastaların semptomları ve fonksiyonel kapasiteleri ile natriüretik peptid düzeyleri ilişkili bulunmuştur. 6 dakika yürüme testi (6DYT), son 10 yılda popüler olmuş değerlendirme yöntemidir. Bu test kolay uygulanabilir ve güvenli bir yöntemdir. Yürüme mesafesi ve pik oksijen tüketimi arasında ilişki daha önceki yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Bu çalışma, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %40 ve altında, fonksiyonel kapasitesi sınıf I-III olan hastalarda, 6 dakikalık yürüme testi mesafesi ile sağ ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişkiyi belirlemek, yürüme mesafesi, sağ ventrikül fonksiyonları ve diğer ekokardiyografik parametreler ile NT-pro-BNP düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Yöntem: Çalışmaya daha önceden tanı konmuş veya yeni tanı alan, iskemik ve non-iskemik etiyolojili, ekokardiyografik olarak saptanan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %40 ve altında olan kalp yetmezliği hastaları dahil edildi. Hastalara 6 dakika yürüme testi yapıldı. NT-pro-BNP düzeyleri çalışıldı. İki boyutlu, M-mod, Doppler ve doku Doppler ekokardiyografileri yapıldı. İki boyutlu benek izlemeli ekokardiyografi ile sol ventrikül global longitudinal (LTGS), sirkumferensiyal (SGS) ve radyal strain (RGS) parametreleri ve sağ ventrikül serbest duvar longitudinal pik sistolik strainleri (RV-STR) hesaplandı. Bulgular: Ortalama ejeksiyon fraksiyonu %28,78 ± 6,0 olan 50 hasta çalışmada değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The exact mechanisms of exercise intolerance in heart failure (HF) patients are still unknown. Although HF is known as a hemodynamic syndrome, many of studies could not delineate a strong relationship between cardiac performance and symptoms. There are limited studies in literature regarding the effect of right ventricular functions on functional capacity of heart failure patients. Some previous studies had shown the effect of right ventricular functions on functional capacity. 2D speckle tracking echocardiography technique is a Doppler independent tool which enables the assessment of myocardial strain and strain rate with the help of a special software. The plasma concentration of natriuretic peptides are helpfull markers in diagnosis and treatment of heart failure. Previous studies have shown the correlation between levels of natriuretic peptides and functional capacity of heart failure patients. The 6-minute walk test (6MWT), has become a popular method of evaluation of functional capacity in the last 10 years. This test is easily performed and a reliable method. Previous studies have shown the correlation between the walking distance and peak oxygen consumption. This study was designed to investigate the correlation between 6MWT distance and right ventricular functions in class I-III heart failure patitents with ejection fraction lower than 40%. Also we investigated the correlation between echocardiographic parameters and 6MWT distance and NT-pro-BNP levels. Method: Heart failure patients with ischemic and non-ischemic etiology and with a left ventricular ejection fraction lower than 40% were included in the study. 6MWT were performed to all patients. NT-pro-BNP levels were determined. Standard two dimensional echocardiography, M-mode, Doppler and tissue Doppler echocardiographic analysis were performed for each patient. Global left ventricular longitudinal peak systolic strain (LTGS), circumferential peak systolic strain (SGS), radial peak systolic strain and right ventricular free wall longitudinal peak systolic strain parameters were calculated with the 2D speckle tracking echocardiography for each patient. Results: 50 patients with mean ejection fraction of 28,78 ± 6,0% were included in the study.