Atriyal fibrilasyonda kardiyoversiyon başarısını belirlemede atriyal miyokard deformasyon parametrelerinin rolü
The role of atrial myocardial deformation parameters in prediction of cardioversion success in atrial fibrillation patients
- Tez No: 330046
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL BELGİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmanın amacı, kardiyoversiyon planlanan persistan atriyal fibrilasyonlu hastalarda konvansiyonel ekokardiografik ölçümlere ek olarak benek izleme yöntemi ile ölçülen sol atrial miyokard deformasyon parametrelerinin kardioversiyon başarısını öngördürmedeki rolünü araştırmaktır. Mart 2012 - Ocak 2013 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran, elektriksel kardiyoversiyon planlanan 60 hasta işlem öncesi değerlendirildi ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 40 persistan atriyal fibrilasyonlu hasta (23 erkek, 17 bayan) çalışmaya alındı. Ekokardiyografik inceleme sonrasında uygun olan hastaların hastaneye yatışı yapıldı. Midozolam ile sedasyonu takiben ACC/AHA/ESC kılavuzlarının belirlediği şekilde anterolateral yaklaşımla Philiphs Heartstart XL bifazik defibrilatör cihazı ile DC CV her hasta için 150 joule ile başlanarak, başarısız olması halinde sırasıyla 200 ve yine başarısız olması halinde 200 joule olmak üzere uygulandı. Bu üç denemenin ardından, anteroposterior yaklaşım ile son kez 200 joule ile DC-CV uygulandı. Sonrasında atriyal fibrilasyon devam ederse, işlem başarısız olarak kabul edildi. Kardioversiyon sonrası hastalar 24 saat monitorize edildi. 24 saat monitörizasyon sonrasında sinus ritmi devam eden hastalar grup 1 (başarılı kardiyoversiyon), atriyal fibrilasyon tespit edilen hastalar grup 2 (başarısız kardiyoversiyon) olarak kabul edildi. Grup 1 hastalar 1. ay EKG?lerinde sinus ritmi devam edenler grup 1A (rekürrens olmayan), atriyal fibrilasyon tespit edilenler grup 1B (rekürrens olan) olarak kabul edildi. Kardiyoversiyonun başarısız olduğu grupta (grup 2) kardiyoversiyon öncesi ve sonrası ölçülen global sol atrial strain (S) ve global sol atrial strain rate S (SR-S), başarılı olan gruba (grup 1) göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük saptandı. Fakat her iki grup arasında kardiyoversiyon öncesi ve sonrası ölçülen global sol atrial strain rate E (SR-E) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Kardiyoversiyon başarısını öngörmede kullanılan parametrelerden kardiyoversiyon öncesi bakılan global sol atrial strain S (SA S-S), sol atrial strain rate S (SA SR-S) ve SAVİ, ROC analizi ile karşılaştırıldığında eğri altında kalan alan SAVİ için 0,851±0,065 iken, global SA S-S için 0,744±0,082, global SA SR-S için 0,889±0,053 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
aim of the study was to determine the role of atrial deformation parameters in prediction of conversion to sinus rythm in persistant atrial fibrillation patients. Between March 2012 and January 2013, 60 patients with persistant atrial fibrillation were evaluated before cardioversion in Akdeniz University Cardiology outpatient clinic. And 40 patients (23 male, 17 female) who met the inclusion criteria were evaluated in the study. After echocardiographic evaluation suitable patients were hospitalized. After sedation with IV midazolam, as designated by the ACC/AHA/ESC guidelines, DCCV was performed with Philiphs Heartstart XL biphasic defibrillator device with anterolateral approach. The DCCV was performed for each patient starting with 150J and in case of unsuccess the CV was performed with increasing the energy to 200J and 200J respectively. And in case of unsuccess the CV was again performed with 200 J with anteroposterior approach. The cardioversion procedure was accepted as unsuccesfull if sinus rythm could not be achieved despite all attempts. Patients were monitorized after procedure for 24 hours. At the end of 24 hours, if sinus rythm were maintained patients were accepted in group 1 (successful cardioversion), if not accepted in group 2 (unsuccessful cardioversion). Patients in group 1 were accepted in group 1A (not recurrent) if the sinus rythm was maintained at the end of 1 month, if not accepted in group 1B (recurrent). In the cardioversion unsuccessful patients (group 2), global left atrial strain (LA strain S) and global left atrial strain rate S (LA strain rate S) parameters were lower than the patients with successful cardioversion (group 1), and the difference was statistically significant. However global left atrial strain rate E (LA strain rate E) parameters were not differrent among groups. To predict the success of cardioversion, LA strain, strain rate and LAVI parameters were compared with ROC analysis. The area under curve for LAVI was 0,851±0,065, for global LA strain S it was 0,712±0,058 and for global LA strain rate S it was 0,889±0,053. The area under curve for both of the parameters were statistically significant (LAVI, global LA strain S and LA strain rate S; p: