Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda hemodiyalizin kardiyak morfoloji ve fonksiyonlar ile nabız dalga hızı ve karotis intima media kalınlığına etkisi
Effect of hemodialysis on cardiac morphology and function, pulse wave velocity and carotid intima media thickness in patients with end stage renal disease
- Tez No: 330047
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
KBY, sıklığı, mortalitesi ve de artan RTT?leri sebebiyle toplumsal maliyeti giderek artmakta olan bir hastalıktır. SDBY hastalarında en önde gelen mortalite nedeni KV komplikasyonlardır. Klasik KV risk faktörleri de KBY hastalarında normal popülasyona göre daha sık görülür. Arteriyel vasküler hastalık ve kardiyomyopati gelişimi de KBY?de sıktır. Bu çalışmada, SDBY hastalarında kardiyak morfoloji ve fonksiyon, arteriyel kalınlık ve katılık üzerine hemodiyalizin etkisinin araştırılması amaçlandı. Kasım 2011 - Nisan 2012 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü?ne başvuran ve SDBY ile takip edilen toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalarda 30 tanesi henüz hemodiyalize girmemiş hastalardı, diğer 30 hasta ise en az 6 ay süredir hemodiyalize girmekte idi. Atrial fibrilasyonlu, romatizmal yada ciddi dejeneratif kalp kapak hastalığı, konjenital kalp hastalığı ve geçirilmiş kapak cerrahisi olan, etyolojide ailevi akdeniz ateşi bulunan, diyabetik, bilinen KAH yada periferik arter hastalığı, geçirilmiş serebrovasküler olay öyküsü bulunan, renal transplantasyon ve perton diyalizi öyküsü olan, EKO penceresi yetersiz ve ejeksiyon fraksiyonu
Özet (Çeviri)
The global burden of chronic renal disease (CKD) is rising rapidly worldwide in terms of increasing rates of frequency, mortality and renal replacement therapy (RRT). The most prominent reason of mortality among end-stage renal disease (ESRD) patients is cardiovascular (CV) complications. Conventional CV risk factors are also more frequent in CKD patients compared to normal population. Likewise, risk of developing arterial vascular disease and cardiomyopathy is higher. Present study aims to investigate the influence of hemodialysis on cardiac morphology and function, artery wall thickness and stiffness among ESRD patients. Sixty patients with ESRD are included who are admitted to the Nephrology outpatient clinic of Akdeniz University Hospital between November 2011 - April 2012. Thirty of the patients were having hemodialysis for at least 6 months whereas remaining patients were not having hemodialysis yet. The patients with atrial fibrillation, rheumatic heart disease, severe valvular heart disease, kongenital heart disease, familial mediterranean fever, diabetes mellitus, coronary artery disease (CAD) and peripheral artery disease and who has the history of valvular surgery, cerebrovascular disease, renal transplantaion and peritoneal dialysis and who has insufficient ECHO window and ejection fraction lesser than 50% are excluded from the study. Morphological measurements of left ventricule and doppler parameters are recorded and analysed. Pulse-wave velocity (PWV) and carotis intima-media thickness (CIMT) are also recorded. After completing data collection statistical analysis were done. Concerning demographical data there were no differences between groups regarding age, height and duration of CKD. Average weight and body mass index (BMI) levels were higher in preemptive group (p=0.026 and 0.11). Sex distribution was similar in both groups. The rates of patients with hypertension and hyperlipidemia was higher in preemptive group (p=0.045, p=0.004).