Bolu İl Merkezi'nde helicobacter pylori seroprevalans çalışması
Seroprevalance of helicobacter pylori in the centre of Bolu
- Tez No: 330064
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
H.pylori dünyada en sık görülen kronik bakteriyel infeksiyondur. H.pylori akut gastrit, kronik gastrit, peptik ülser, MALT lenfoma, mide adenokanserine sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bakteri primer gastrik karsinojen olarak belirtilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde H.pylori prevalansı % 80, gelişmiş ülkelerde ise % 30 civarındadır.İnfeksiyon için en önemli risk faktörünün düşük sosyoekonomik düzey olmasının yanında kalabalık ev ortamı, kardeş sayısının fazla olması, aynı yatağı birden fazla kişinin paylaşması, kirli su kaynağı kullanılması, kötü hijyen koşulları, tuvalet alışkanlığı gibi çevresel faktörlerle beraber genetik faktörlerin de rol oynadığı düşünülmektedir.Önemli GIS hastalıklarına sebep olması, ülkemizde popülasyona dayalı yeterince çalışma bulunmaması nedeniyle Bolu İl Merkezi ? nde H.pylori IgG bakılarak yaptığımız çalışmaya 144 erkek ve 166 kadın olmak üzere 310 kişi dahil edildi. Olgulrın evlerine gidilerek sosyodemografik özellikleri içeren soru formu yöneltilmesinin ardından aydınlatılmış onam formu imzalatılarak kan örneği alınmıştır.Katılımcıların yaş ortalaması 40.9 ± 13.5 yıl, boy ortalaması 1.66±04 metre, VKI ortalaması 26.1±4.1kg/m² olarak saptanmıştır. Olguların medeni durumuna bakıldığında; % 75.8 ? i evli, % 21 ? i hiç evlenmemiş, % 3.2 ? si boşanmış veya dul olarak belirlenmiştir. 102 kişi (% 32.9 ) ilk okul mezunu iken, okur yazar olmayan 5 kişi (%0.6), lise mezunu olan 61 kişi (% 19.7), üniversite mezunu ise 72 (%23.2) kişidir. Katılımcıların meslek, öğrenim durumlarına göre sosyoekonomik düzey matriksi (Ek-4) kullanılarak SED (sosyoekonomik düzey) belirlenmiştir. Buna göre % 36.8 ? i (n= 114) düşük, % 31.3 ? ü (n=97) orta ve % 31.9 ? u (n= 99) yüksek SED ? e sahiptir. İçmek için kullandıkları su kaynağı sorulduğunda % 35.5 ? i (n=110) şebeke suyu, % 46.1 ? i (n= 143) kökez suyu, % 10.6 ? sı tüp/ pet (n=33) su cevabını vermişlerdir. % 19 ? unun (n=59) bulunduğu hanede yaşayan kişi sayısı 1-2 , % 62.3? ünün (n=193) 3-4 kişi ve % 18.7 ? sinin (n= 58) ise 5 ve daha fazla kişi yaşamaktadır. Çalışma bitiminde Bolu İl Merkezi ? nde H.pylori prevalansı % 73.9 olarak bulunmuştur. Erkeklerde kadınlara oranla anlamlı olarak yüksek prevalans saptanmıştır. Yaş, eğitim ve sosyoekonomik düzeyinin bakteri ile infeksiyon riskini artırmadığı bulunmuştur. Bununla beraber içme suyu kaynağı kökez olan olgularda seroprevalans anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Bu sonuç kökez suyunun kanalizasyon atıkları ile teması olabileceği görüşünü desteklemiştir. Bu nedenle kökez suyu kullanımı oranının yüksek olduğu ilimizde, kökez suyunun transferi sırasında olası kontaminasyon riski açısından araştırlması gerekliliği vardır.
Özet (Çeviri)
H.pylori is the most common chronic infectious disease in the world. It has very important role in the etiology of some GI diseases such as gastritis, peptic ulcer, gastric adenocarcinoma, and MALT lymphoma. In 1994, WHO declared H.pylori to be the primary gastric carcinogen. In developing countries; its prevalence is % 80, while the ratio is % 30 in developed countries.Lower socioeconomic status, number of siblings, sharing the bed by siblings, using dirty water source, poor personal and environmental hygiene are the risk factors associated with this bacterial infection.There were no enough population based studies related to H.pylori in our country. Because of that; in this study, we aimed to find the prevalence of H.pylori in the centre of Bolu by H.pylori IgG antibody. 144 men and 166 women were included in the study. Participants were visited at their home and asked some questions about sociodemographic features. Blood samples were taken after the signed of informed consent.Mean age is 40.9 ± 13.5 years, mean height is 1.66±04 meter, mean BMI is 26.1±4.1kg/ m², % 75.8 of people are married, % 21 are single and % 3.2 are divorced. 102 people (% 32.9) were educated from primary school, 72 people (% 23.2) were graduated from university. Socioeconomic status is described by using education status and occupation. 114 people ( % 36.8) have low socioeconomic status, 97 people (% 31.3) have moderate and the rest (31.9) have high socioeconomic status. % 46.1 of people drink spring water. There are one-two people at home of % 19, three-four people in % 18.7 and five or higher people live in the family of % 18.7 of total.The prevalance of H.pylori in the centre of Bolu is % 73.9 according to results of the study. There is statistically higher prevalance among men than women. We did not find any association between H.pylori with age, education and socioeconomic status. However, there is significant correlation between H.pylori IgG seroprevalance and drinking of spring water. This result suggest that any contamination of spring water with sewage. Because of high prevalance of drinking spring water, how the spring water was transferred must be investigated.