19. yüzyıl Bolu anıtsal yapıları
19th century monumental structures of Bolu
  1. Tez No: 955731
  2. Yazar: SERDAR GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
19. Yüzyıl Bolu Anıtsal Yapıları başlıklı bu tezde Bolu il genelinde 19. Yüzyıl (1801 – 1900)'da inşa edilmiş olan anıtsal yapılar konu edinilmiştir. Bolu, tarih boyunca birçok uygarlığın izlerini taşıyan bir şehir olmasına rağmen, özellikle 19. yüzyıla ait yapılar hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Tez, bu yapıları belgelemek, analiz etmek ve sanat değerlerini tartışmak amacıyla hazırlanmıştır. 19. yüzyılda Bolu il genelinde inşa edilmiş yapılar arasında çalışma konusu dahilinde üç farklı yapı tipi bulunmaktadır: camiler, hanlar ve kamu binaları. Bu çalışma kapsamında incelenen yapılardan 10'u cami, 2'si kamu binası ve 2'si han olmak üzere toplamda 14 yapı yer almaktadır. Bu yapılardan 7'si Bolu il merkezinde, 1'i Dörtdivan İlçesinde, 1'i Gerede İlçesinde, 1'i Mengen İlçesi Güney Köyü'nde, 2'si Göynük İlçesinde ve 2'si Seben İlçesinde yer almaktadır. İl merkezinde yer alan yapıların küçük bir alanda yoğunlaşması dikkat çekmektedir. Osmanlı döneminde Yıldırım Bayezid'in imar faaliyetleriyle önemli yapılar kazanmıştır. Camiler genellikle küçük ölçekli ve tek mekânlıdır, ancak Yıldırım Bayezid Cami ve Merkez Çavuşlar Cami gibi büyük ve dikkat çekici yapılar da vardır. Hanlar ise ticari faaliyetlerin yapıldığı merkezlerdir ve Gerede Kiliseli Tüccar Hanı gibi önemli örnekler vardır. Kamu binaları arasında ise Hükümet Konağı ve Göynük Hükümet Konağı öne çıkar.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“19th Century Monumental Structures of Bolu”focuses on the monumental structures built in Bolu province during the 19th century (1801-1900). Despite being a city with traces of various civilizations throughout history, limited information is available about the structures from the 19th century. This thesis aims to document, analyze, and discuss the artistic value of these structures. The study encompasses three main types of structures: mosques, inns, and public buildings. Of the 14 structures studied, 10 are mosques, 2 are public buildings, and 2 are inns. These structures are located in various parts of Bolu province, with 7 in the city center, 1 in Dörtdivan District, 1 in Gerede District, 1 in Mengen District's Güney Köyü, 2 in Göynük District, and 2 in Seben District. During the Ottoman period, Bolu witnessed significant construction activities under Yıldırım Bayezid, resulting in notable structures. The mosques are generally small-scale and single-roomed, but there are also larger and more prominent mosques like the Yıldırım Bayezid Mosque and the Merkez Çavuşlar Mosque. The inns served as centers for commercial activities, with examples like the Gerede Kiliseli Merchant Inn. Among the public buildings, the Government Mansion and the Göynük Government Mansion stand out.