Trombositten zengin plazma ve yağ dokusu kaynaklı stromal vasküler fraksiyonun flep yaşayabilirliği üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of effects of platelet rich plasma and adipose tissue derived stromal vascular fraction on flap viability
- Tez No: 330067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FURKAN EROL KARABEKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Flep cerrahisi plastik cerrahide defekt kapamada en sık kullanılan doku onarım tekniklerindendir. Flep cerrahisinin başarısı flep yaşayabilirliği ile paralel seyretmektedir. Bu nedenle birçok çalışmada flep yaşayabilirliğini arttıran ajanlar ve yöntemler denenmiştir. Plateletten zengin plazma ve adipoz doku kaynaklı stromal vasküler fraksiyon da içeriklerindeki çok sayıda büyüme faktörü ve pluripotent hücreler nedeni ile tıbbın her alanında olduğu gibi plastik cerrahide de giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız flep yaşayabilirliğini arttırmada, ayrı ayrı ve birlikte kullanıldıklarında, PRP ve SVF'nin random paternli deri flepleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktı.Bu amaçla 24 adet 250-350 gr. dişi sıçan rastgele 4 guruba ayrıldı. Donör olarak seçilen 10 adet başka sıçandan PRP ve SVF hazırlanması amacı ile tüm vücut kanları ve bilateral inguinal yağ yastıkları toplandı. Alınan dokulardan hazırlanan ürünler flep yapılması planlanan alanlara deri altına enjekte edildi (Gurup I:Kontrol, GurupII:PRP, GurupIII:SVF, GurupIV:PRP+SVF). Değerlendirme amacı ile postoperatif 3. günde ve 7. günde doku örnekleri toplandı. Ayrıca flep alanları fotoğraflanarak nekroza giden alanlar hesaplandı.Tüm denekler prosedürleri iyi tolere etti. Tüm tedavi guruplarında flep yaşayan oranları, nötrofil invazyonu, yeni oluşan damar sayısı, VEGF ve bFGF ekspresyonu düzeyleri bakımından kontrol gurubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlendi. Tedavi guruplarının arasında ise anlamlı fark bulunamadı.PRP ve SVF kolay elde edilen, yan etki profilleri düşük otolog ürünlerdir. Etkilerini içerdikleri büyüme faktörleri ve proaktif hücreler yolu ile gösterirler. Çalışmamızda, bu iki ürünün flep yaşayabilirliğini anlamlı derecede arttırdığını gösterdik. İki ürünün flep yaşamını arttırmada birbirlerine üstünlüğünü saptayamadık. İki ürün birlikte kullanıldığında ise yaşayabilen flep oranında artış olsa da bu artış istatistiki olarak anlamlı bulunamadı. Yapılacak daha ileri araştırmalar ile kolay elde edilebilen bu iki otolog ürünün flep yaşayabilirliğini arttırmada daha güvenle kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Flap surgery is main tissue reconstruction technique in plastic surgery and its success is paralel to flap viability. There are numerous study in literature aimed to enhance flap viability. Due to their rich growth factor and pluripotent cell contents, platelet rich plasma (PRP) and adipose tissue derived stromal vascular fraction (SVF) are being used increasingly in all areas of medicine as well as plastic surgery. In this study, we aimed to evaluate and compare the effects of PRP and SVF on flap viability when used seperately and together.Twenty-four, 250-350 gr weighted female rat were divided into 4 groups randomly. For preparation of PRP and SVF whole body blood and bilateral ingunal fat pads were collected from 10 donor rats. Prepared products were injected subcutaneously to the flap area (Group I: Control, GroupII:PRP, GroupIII:SVF, GroupIV:PRP+SVF). For evaluation tissue samples were collected at 3. and 7. postoperative days. Digital photos were taken at postoperative 7. day.All subjects were well tolerated the surgical procedures. In all treatment groups, there were statistically significant difference compared to the control group, according to viable flap areas, neutrophil invasion, neoangiogenesis, VEGF and bFGF expressions. There was no statistically significant difference between treatment groups.PRP and SVF are autolog pruducts with easy preparation and low side effect profiles and show their effects with growth factors and proactive cells. In this study we showed that these two product enhanced flap viability significantly.There was no advantage of thisproducts when compared to the other. We think that, with further investigations, PRP and SVF will be used safely in enhancing flap viability.