Responses to international changes: A neoclassical realist analysis of Syrian foreign policy, 1990-2005
Uluslararası değişime yönelik tepkiler: Suriye dış politikasının neoklasik realist analizi, 1990-2005
- Tez No: 330119
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışma Suriye'nin uluslararası sistemde meydana gelen iki değişime verdiği tepkinin karşılaştırmalı olarak analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu değişimlerden ilki Soğuk Savaş'ın sona ermesidir. Soğuk Savaş'ın ardından ABD, uluslararası sistemde Amerikan hegemonyasını pekiştirici bir dış politika doktrini ortaya koymuştur. Bu politikanın ilk ürünü Irak'ın Kuveyt'i işgaline karşı ABD'nin Irak'a müdahale etme kararıdır. Suriye, Irak krizine, ABD'nin önderliğinde oluşturulan Irak karşıtı koalisyona katılarak cevap vermiştir. Soğuk Savaş süresince ABD'nin karşı kampında yer alan Suriye'yi bu koalisyon içerisinde görmek dikkat çekici olmuştur. Suriye aynı zamanda, ABD'nin Madrid Barış Konferansı olarak bilinen girişimine olumlu yanıt veren ilk ülkelerden birisidir. Tüm bu gelişmeler, Suriye'nin Soğuk Savaş sonrasında aldığı dış politika kararları ile ABD'yle işbirliği içerisinde olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında incelenen ikinci uluslararası değişim 11 Eylül olaylarıdır. 11 Eylül saldırılarından sonra, süpergüç pozisyonunu yeniden ortaya koymak adına ?teröre karşı savaş? başlatan ABD, önce Afganistan'a daha sonra da Irak'a müdahale etmiştir. Suriye bu süreçte ABD'nin Irak'a müdahalesine karşı çıkmış ve ABD'nin izlediği politikaların en büyük muhalifi olmuştur. Bu çalışma, Suriye'nin Soğuk Savaş'ın sona ermesine ve 11 Eylülsonrasındaki gelişmelere verdiği farklı tepkileri neoklasik realist modeli kullanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the responses of Syria to two international changes comparatively. After the end of the Cold War, US initiated a foreign policy doctrine based on American hegemony. This policy was firstly manifested in the war on Iraq as a response to the Iraqi invasion of Kuwait on January 17, 1991. It was noteworthy to see Syria aligning with the US during the Gulf War (1990-1991), as the country had been allied against the US during the Cold War period. Syria was also the first state accepting US proposal for a peace conference known as Madrid Peace Conference. All these developments reveal that Syria had been cooperated with the US in the aftermath of the Cold War. The second international change analyzed within the framework of this study is the September 11 events. Following the September 11 attacks, the US declared a ?war on terror? to recover its superpower position and intervened in Afghanistan and then Iraq. In that process, Syria opted for countering the US and became the leading critique of the invasion of Iraq. This study examines the different responses of Syria to the end of the Cold War and the post-September 11 period through using neoclassical realism as a model.