Investigating the house-church in Dura-Europos: Production of social space
Dura-Europos'daki ev-kilisenin incelenmesi: Sosyal mekanın üretimi
- Tez No: 330122
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez mekanın sosyal üretimi düşüncesini temel alarak mekan kavramını onun toplumla olan ilişkisi ile incelemektedir. Toplumsal oluşumlar için önerilen olan komünite ve kurum kavramları ile mekana dair üretilmiş olan barınak mekan ve belirteç mekan kavramları kullanılarak, Mimarlık Tarihi'nde mekanın ele alınışı üzerine kuramsal bir bakış getirilmiş, sonrasında da bu bakış Erken Hıristiyanlık topluluğu ve onların toplanma mekanı üzerine bir örnek çalışması ile desteklenmiştir. Erken Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu döneminde komünite oluşumundan kurum oluşumuna olan tarihsel yolculuğu ile bu çalışmanın toplumsal önermesine bir örnek teşkil etmektedir. Öte yandan, mekansal evrim üzerine olan önerme Dura-Europos'daki ev-kilise örneği ile kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates space through its relationship with society based on the idea of the social production of space. By employing the social concepts of community and institution, and the spatial concepts of shelter space and marker space, it provides a theoretical perspective for the evaluation of space in architectural history. This theoretical frame is supplied with a case study on the evolution of Early Christian community and their meeting place. The historical course of the Early Christianity in the Roman Empire from community formation to become an institution ? Christendom - constitutes the paradigm for the social premise of the thesis. On the other hand, the proposed outline for the spatial evolution is demonstrated on the house-church at Dura-Europos.