Russia and the Western missile defense initiatives: Towards a partnership in the making?
Rusya ve Batının füze savunması girişimleri: Yeni bir ortaklığa doğru mu?
  1. Tez No: 330123
  2. Yazar: İSMAİL CİVELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, Batı'nın füze savunması girişimlerini ve bu konunun Rusya'nın NATO ve ABD ile ilişkilerindeki rolünü analiz etmektedir. Tezde cevap aranan esas soru, füze savunması girişiminin Rusya ve Batı arasında yeni bir işbirliğinin yolunu açıp açmayacağıdır. Tezin başlıca argümanı, Rusya'nın, halen Soğuk Savaş anlayışına göre belirlediği güvenlik politikası ve nükleer stratejisini, Soğuk Savaş sonrası dönemdeki değişen küresel güvenlik koşullarına göre uyarlayamaması nedeniyle, füze savunması konusunda NATO ile etkin bir işbirliğini sağlamada başarısız olduğudur. Füze savunması girişimleri Rusya'nın bu konudaki uzlaşmaz tutumu nedeniyle Rusya ve Batı arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemektedir. Rusya ve Batı arasında sağlam bir işbirliği ancak Rusya'nın küresel güvenlik konularındaki Soğuk Savaş zihniyetini değiştirmesiyle mümkün olabilecektir.Tez, giriş ve sonuç dışında dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, nükleer caydırıcılık kavramına ilişkin kurumsal tartışmalar ele alınmaktadır. İkinci bölümde, ABD ve Rusya'nın nükleer stratejileri tarihsel olarak incelenmektedir. Bir sonraki bölüm, Batı'nın füze savunması projelerini ve Rusya'nın bu projeye yönelik olumsuz tepkisini ele almaktadır. Son bölüm ise, Batı'nın günümüzdeki füze savunması projeleri ve Rusya'nın bu konudaki uzlaşmaz tutumuna odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Western missile defense initiatives and their role in Russia?s relations with NATO and the U.S. The main question of this thesis is whether the Western missile defense initiatives have paved the way for a new era of cooperation between Russia and the West or not. The main argument of this thesis is that Russia has failed to collaborate with NATO in a meaningful manner on missile defense issue as Russia has not adjusted its security policies and nuclear strategy, which are still based on the Cold War thinking, to the changing conditions of global security in the post Cold-War era. The missile defense initiatives have a negative impact on the relations between Russia and the West due to the intransigent stance of Russia on this issue. A robust cooperation can only be achieved between Russia and NATO if Moscow changes its Cold War mentality about global security issues.This thesis consists of four main chapters apart from introduction and conclusion. The first main chapter focuses on the theoretical debates on the concept of nuclear deterrence. The following chapter explains the U.S. and Russian nuclear strategies from a historical perspective. The next chapter examines the historical evolution of the Western missile defense projects and Russia?s negative reactions to the evolving projects. The last chapter focuses on the current Western missile defense projects, that have been developed since 2008 and Russia?s reactionary positions.