Tubal gebelik olgularında serum kreatin kinazın tanısal değeri
The Diagnostic value of serum creatin kinase in tubal pregnancies.
  1. Tez No: 33020
  2. Yazar: M. KÜRŞAT BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
43 ÖZET Tubal gebeliğin tanısında serum kreatinin kinazın marker olarak kullanıldığı bu çalışmamızda laparoskopi veya laparatomi ile kesin olarak tubal gebeliği olan 40 vaka çalışma grubunu, 30 adet sorunsuz ilk trimestr gebeliği ve 30 adet spontan abortus olgusu da kontrol gruplarını oluşturdu. Çalışma ve kontrol gruplarının serum kreatinin kinaz değerleri karşılaştırıldığında; tubal gebelik grubundaki serum kreatin kinaz değeri kontrol gruplarına göre anlamlı derecede yüksek bulundu (PO.0001). Vajinal kanama semptomu olan tubal gebelik olgularında, serum kreatin kinaz değerleri, vajinal kanama semptomu olmayan tubal gebelik olgularının serum kreatin kinaz değerlerinden anlamlı derecede yüksek bulundu (P0.05). Sonuç olarak, tubal gebelikte serum kreatinin kinaz değerlerinin diagnostik değeri daha geniş ve kapsamlı çalışmalarla desteklenirse tubal gebelik vakalarında diagnostik bir prosedür olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In this study, serum creatine kinase was used as a marker in the diagnosis of the tubal pregnancy and our study group was composed of 40 patients with confirmed tubal pregnancy by laparoscopy or laparotomy, 30 patients with normal first trimester pregnancy and 30 patients who had a diagnosis of spontaneous abortion (PO.0001). When the serum creatine kinase values in the study and control groups compared, the values of the tubal pregnancy group were significantly higher than the control groups. In the tubal pregnancy patients with the vaginal bleeding symptom, the serum creatine kinase values were significantly higher than the patients with no bleeding complaint (P0.05). As a conclusion, the value of the serum creatine kinase determination could be a valuable diagnostic test method in the tubal pregnancy if these results are justified with further studies.