Ovaryum tümörlerinin değerlendirilmesinde preoperatif serum Ca 125 düzeyi ve trombosit sayısının anlamlılığı
The Significance of preoperative serum Ca 125 levels and platelet count in evaluation of ovarian tumors
- Tez No: 33021
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN KÖSEBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı pelvik kitlesi bulunan olgularda preoperatif serum Ca 125 düzeyi ve trombosit sayısı bulgularını kullanarak, kitlenin selim-habis ayırıcı tanısını yapmaktır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda pelvik kitle tanısı ile ameliyat olan 110 olgunun preop dönemde Ca 125 düzeyi ve trombosit sayılarına bakıldı ve ameliyat sonrası histopatolojik tanıları ile karşılaştırıldı. Malign over tümörü olan grupta (n=70) serum Cal25 düzeyi olguların %87.1'inde yüksek bulunurken, trombosit sayısı yüksekliği %61.4 olguda saptandı. Benign over tümörü olan grupta (n=40) ise Ca 125 yüksekliği olguların %35'inde, trombosit sayısı yüksekliği de %10 oranında bulundu. Benign ve malign tümörler arasında hem preop serum Ca 125 düzeyi yüksekliği hem de trombosit sayısı yüksekliği bakımından anlamlı fark bulundu. Preop serum Ca 125 düzeyi üst hududunu 35 u/ml olarak aldığımızda bu yöntemin pelvik kitlelerin selim-habis ayırıcı tanısındaki sensitivitesini %87.1, spesifitesini%65, pozitif belirleyici değerini %81.3 ve negatif belirleyici değerini %74.2 olarak saptadık. Bu değerleri preop trombosit sayısı yüksekliği (>400000/cc) için, sırasıyla %61.4, %90, %91.4 ve %57.1 olarak saptadık. Her iki yöntemin birlikte yüksek olmasında ise sensitiviteyi %54.2, spesifiteyi %95, pozitif belirleyici değeri %95 ve negatif belirleyici değeri %54.2 olarak saptadık. Sonuç olarak pelvik kitlelerin selim-habis ayırıcı tanısında preop CA 125 düzeyi ve trombosit sayısı yüksekliğinin birlikte kullanılmasının oldukça yüksek spesifite ve pozitif belirleyici değer sağladığını, her iki yöntemin birlikte yüksek olduğu olguların mutlaka onkoloji bölümü olan bir merkeze gönderilmesi gerekliği kanısındayız. 32
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The significance of preoperative serum Ca 125 levels and platelet count in evaluation of ovarian tumors The objective of our study is to determine the clinical usefulness of a preoperative serum Ca 125 level and platelet count for differentiation of benign from malignant disease in patients with pelvic masses. The study was carried out in Department of Obstetrics and Gynecology.Cerrahpaşa Faculty of Medicine, University of İstanbul. Platelet count and Ca 125 levels were measured in 110 patients ( mean age 45.2 ±15) with pelvic masses who were about to undergo laparotomy and compared with postoperative histopathologic diagnosis. Among the malign ovarian tumor cases (n=70) (mean age 50.4±13.6), high Ca 125 values were detected in the 87.1% and high platelet counts in 61.4%. In the benign ovarian tumor grup (n=40) (mean age 36.5±13.5), Ca 125 was high in 35% and elevated platelet counts were found in 10%. Either high Ca 125 levels or high platelet counts were found significantly different between two grups. The choice of 35 u/ml as a cutoff for preoperative serum Ca 125 value provided a sensitivity of 87.1%, specificity of 65%, positive predictive value of 81.3% and negative predictive value of 74.2% in differentiation of benign-malign pelvic masses. These values for high platelet count (>400000/cc) were found as 61.4%, 90%, 91.4% and 57.1%, respectively. If both methods had positive test results a sensitivity of 54.2%, specificity of 95%, positive predictive value of 95% and negative predictive value of 54.2% was obtained. In conclusion the combined use of Ca 125 value and platelet count results in a very high specificity and positive predictive values and patients who have both methods positive, should refere to oncologic centers. 33