Metal gravürde soyut eğilimler-çizgi estetiği ve yeni arayışlar
Abstract tendencies in metal engraving-line esthetic and new pursuits
- Tez No: 330201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada gravür sanatının tarihinden yola çıkılarak günümüzde sanatçılar tarafından kullanılan yeni tekniklerden bahsedilmiştir. Gravür sanatında kullanılan soyut eğilimler ve çizgi estetiğine değinilmiştir.İnsanın yeni dünya değerine olan ilgi ve tutumunun değişmesi sanatçıları da etkilemiştir. Sanatçılar giderek eserlerinde soyut sanata yer vermişlerdir. Sanatçılar eserlerinde soyuta yönelmişlerdir.Metal levhalara uygulanan oyma yönteminde, deseni meydana çıkaran temel eleman çizgidir. Çizgi estetiği gravür tekniğinde önemli bir unsurdur. Çizgiyi ustaca kullanan birçok gravür sanatçısı vardır.Gravür sanatının sunduğu teknik farklılıklar sanatçıların resimsel anlatımında farklıklar yaratabilmelerini sağlamaktadır. Günümüz sanatçıları eski tekniklerden yararlanarak yeni gravür teknikleri geliştirmişlerdir. Asitle yapılan gravür kazıma tekniği değişik bir teknikle aynı resimsel etkiyi verecek şekilde farklı bir malzemeyi kullanarak elde edilmiştir. Yirminci yüzyıl sanatçısı düşünmeyi ve yaratıcılığı temel alan, yeni malzeme ve yeni teknikleri içinde barındıran devrimsel bir anlayışla eserlerini üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies the art of engraving on the basis of the date of the new techniques used by artists today is discussed. Etching and line art aesthetics of abstract tendencies mentioned.The interest in the new world and attitude change in the value of human impact on artists. Artists increasingly abstract art Works werw placed. Artists turned to abstraction in his Works.Metal plates, the engraving method, the fundemental element of the pattern lines. Line engraving technique, aesthetics in an important factor. There are many engraving artist skillfully uses the line.Differences able to create a pictorial expression of the artists offered by the art of etching provide technical differences. Taking advantage of today?s artists, old techniques have devoloped new etching technigues. The engraved gravure acid to give a different technique, the pictorial effect was obtained using a different material. Artist of the twentieth-century thinking and creativity, based on revolutionary new materials and new techniques, an approach that works produced in the host.