İlköğretim öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine ilişkin görüşlerinin tam öğrenme modeline göre incelenmesi
Researching elementary students' points of view about science lesson by using mastery learning model
  1. Tez No: 330202
  2. Yazar: DENİZ KONT AKATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada ilköğretim öğrencilerinin okulun yapısı, öğrencinin cinsiyeti, yardım alma durumu, anne ve babanın aylık gelir durumu ve öğrenim düzeyi ile Fen ve Teknoloji dersindeki akademik başarısı değişkenlerine göre, fen ve teknoloji ders kazanımları ile ilgili bilişsel, duyuşsal, öğrenme stratejilerine ilişkin görüşleri ve başarı test puanları arasında nasıl bir ilişkinin olduğunu ortaya çıkartmak amaçlanmıştır.Araştırma2011-2012 öğretim yılı İzmir İli Buca İlçesinde yer alan ilköğretim okullarından random tekniğine göre seçilen, Makbule Süleyman Alkan İlköğretim Okulu,Tuğsavul İlköğretim Okulu, Ege İhracatçıları Birliği İlköğretim Okulu, Ali Kuşçu İlköğretim Okulu ve Kaynaklar İlköğretim Okulunda sekizinci sınıfa devam etmekte olan 289 öğrenciden oluşan betimsel bir araştırmadır.Elde edilen veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla çözümlenmiş olup, t testi, varyans analizi, yüzdelik değerler ve Scheffe testi kullanılmıştır.Araştırmadaki veriler 25 maddelik alpha güvenirlik katsayıları 0,970 olan bilişsel alan, 0,915 olan duyuşsal alan, 0,918 olan başarı testi ölçeği ve 23 maddelik alpha güvenirlik katsayısı 0,922olan öğrenme stratejileri ölçeği ile toplanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin okul türüne, öğrencilerin cinsiyetine, anne ve babanın öğrenim durumuna, aylık gelir düzeyine, bir önceki dönem akademik başarı durumuna ve yardım alma durumları ile bu öğrencilerin, Fen ve Teknoloji dersine ilişkin bilişsel alan, duyuşsal alan, öğrenme stratejileriyle ilgili görüşleri ve başarı testi puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Random tekniğine göre seçilen ve 2010 yılında yapılan SBS sonuçlarına göre ilk sırada yer alan Makbule Süleyman Alkan İlköğretim Okulunun strateji algı ölçeği dışındaki tüm ölçeklerde daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ailelerin gelir ve öğrenim düzeyi yükseldikçe, tüm ölçeklerdeki ortalama puanlar ve başarı testinden alınan puanların da yükseldiği görülmüştür. Ayrıca bir önceki dönem başarı puanları yüksek olan öğrencilerin ölçeklerden aldıkları ortalama puanlar ile başarı testinden alınan puanların da daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre ölçeklerden ve başarı testinden aldıkları puanların benzer düzeylerde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to bring out the relationship between the cognitive, perceptional conceptions of elementary students about science lesson and their points of view about the learning strategies and achievement test results; and the variables such as school, the gender of the teacher and of the student, educational background and income level of the parents, and the support they receive to be successful.This research is a descriptive research which has been carried out with 289 8th grade elementary school students who are randomly chosen and studying in Makbule Süleyman Alkan Elemantary School, Tuğsavul Elemantary School, Ege İhracatçıları Birliği Elemantary School, Ali Kuşçu Elemantary School and Kaynaklar Elemantary School in the district of Buca in İzmir in the 2011-2012 academic year.The data for this research has been collected with the success test,cognitive and perceptional scales of 25 topics whose alpha reliability coefficients are 0.918 ,0.970 , 0.915 respectively and learning strategies scales of 23 topics whose alpha reliability coefficient is 0.922. Datas for the research are resolved with the SPSS statistics programme and percentage, variance analysis, Scheffe and t-test are used in the analysis of the data.According to the data collected in this research, there are meaningful differences between 8th grade students? and their gender, their type of school , income level of their parents and the support they received to be successful; the cognitive and perceptional conceptions about science lesson and their thoughts about the learning strategies and achievement test results.In 2010, selected by random technique and according to the results of SBS examination it has been concluded that Makbule Süleyman Alkan Elemantary School which is the most successful school between the elemantary schools in Buca district according to the SBS results, is more positive at all the scales except for perception scale. All scales and success test scores of the children whose families have higher income and education levels, showed increases in mean scores. In addition,the mean scores and the success test scores of the students with higher scores on the scales of the previous term are concluded to be more positive. Also It can be said that according to gender of the students; scores obtained from the scales and success tests have the similar levels.