Bilinçsizlik ve diğer nedenlerle yatağa bağımlı hastalarda hemşirelik girişimlerinin incelenmesi
Examine the nursing interventions of immobil patients because of unconsciousness and other reasons
- Tez No: 33024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİYE YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
VI. ÖZET Araştırma, bilinçsizlik ve diğer nedenlerle yatağa bağımlı hastalarda; hastanın ihtiyacı olan, en temel bakıma yönelik hemşirelik girişimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini; GATA Eğitim Hastanesinin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı, Nöroloji Ana Bilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı kliniklerinde yatan, bilinçsiz lik ve diğer nedenlerle yatağa bağımlı olan 86 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri üç ayrı bölümden oluşan gözlem formu, bu kliniklerde 10 "ar günlük gözlem yapılarak elde edilmiştir. Uygulama sırasında araştırmacı, klinikte bulunan öğrencilerin sorumlusu ve staj amacıyla bulunduğunu belirtmiştir. Verilerin değerlendirilme sinde yüzdelikler, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, ki-kare testi, pearson korelasyonu kullanılmıştır. Hastanın yaşı, ameliyatı, eğitim durumu, bilinç durumu, bakımı engelleyebilecek diğer bazı durumların bulunması ile bakımın sayı ve süresi arasındaki ilişki incelenmiştir. Refakatçisi bulunan hasta (r=0.5), paraplejik hasta (r=0.6), dekübitüsü olan hasta (r=0.5) sayısı ile koruyucu yatış pozisyonu verilme sayısı arasındaki ilişkinin kuvvetli olduğu, dekübitüsü olan hasta sayısı (r=1.0) ile dekübitüs bakımına ilişkin girişim sayısı arasındaki ilişkinin çok kuvvetli olduğu bulunmuştur. 51Bakıma yönelik hemşirelik girişimleri ile hemşirelerin hasta ve refakatçileri bilgilendirme durumları arasındaki fark istatistik! açıdan anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study was planned to examine the nursing intervention oriented towards basic care nesessary for the needs of immobil patients because of unconciousness and other reasons. Research samples were based on 86 patients, who were immobil because of uncsiousness and other reasons and hospitalized in the departments of Physical and Rehabilitation, Neurology, Orthopeady and Traumatology of GATA Hospital. Research data in the observational form consisting of three separate section were obtained by observing on a 10-day basis in the clinics respectively. During the research, the researcher stated that the Liable herself for the students and she was in the clinic for apprenticeship. Percentages, paired samplest test, chi-square test and pearson's correlation were used evaluation of data. Some characteristics related to patients such as age, sex, state of conscious were examined. It has been concluted that the correlation between the number of patients with significants accompained of patients (r=0.05), patients with paraplejia (r=0.6), patients with decubitus (r=0.5) and the given number of preventive lying position is powerful. The correlation between the number of patients with decubitus and that of intervention counts relevant to the care of decubitus 53was found have been highly powerful (r=1.0).