Canlı model çalışmalarının eğitim fakültelerinde verilen sanat eğitimine etkisi
The effect of live model studies on art education at education faculties
  1. Tez No: 330241
  2. Yazar: SEVGİ ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; sanat eğitiminde canlı modele bakış açısının ve canlı modelden desen çalışmalarının, eğitim fakültelerinde verilen sanat eğitimi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin araştırılması ve bu etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır.Araştırmanın çalışma grubunu, sanat eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nın 7 öğretim üyesi ve 15 öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmada, nitel verilerin toplanması aşamasında öncelikle gerekli literatür taraması yapılmış, daha sonra uzman görüşleri alınarak yarı yapılandırılmış bir görüşme formu oluşturulmuş ve bu görüşme formu çalışma grubuna bireysel olarak uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler metin belgesi haline getirilmiş ve araştırmacı tarafından yorumlanmıştır.Yapılan araştırma sonucunda; canlı modelin sanat eğitimi sürecinde ?olmazsa olmaz? bir yapı unsuru olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular ışığında, sanat eğitiminde canlı model çalışmalarının gerekliliğine yönelik öneriler çalışmanın son kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce and reveal the positive and negative effects of view to live model on art education and pattern studies from live model on art education provided at faculties of education.The study group of the research is composed of 7 teaching staff and 15 students from a higher education institution offering education of art which is Art of Painting Education in Department of Fine Arts at Gazi University.In this study, during qualitative data collection phase firstly the integral material is searched thoroughly then, taking expert opinions an interview form is developed and this interview form is applied to study group individually. The data obtained as a result of the application is converted into a text document and interpreted by the researcher.The result of the study reveals that live model is, ?sine qua non?, an essential component structure in art training process. With the scope of these findings, recommendations for the essential live model studies are provided in the last part of the study.