Sınıf öğretmenlerinin, ilköğretim okullarında kutlanan/anılan belirli gün ve haftalara ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Evaluating the class teachers' view about special days and weeks that are celebrated or commemorated in primary schools: A sample of Ankara city
- Tez No: 330242
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma sonucu ulaşılan verileri şu şekilde özetleyebiliriz.Sınıf öğretmenlerinin belirli gün ve haftaların amaçlarını gerçekleştirme düzeyinin önemlilik derecesine göre kıyaslandığında düşük olduğu görülmektedir. Amaçlarını gerçekleştirme düzeylerinin düşük olmasının sebepleri ise; okul idaresinin belirli gün ve hafta etkinliklerine gerekli desteği vermesine rağmen, öğretmen ilgi ve yeteneklerini yeteri kadar tanımaması, okulun maddi ve fiziki imkânlarının bu etkinlikler için yeterli olmaması, öğretmenler arası ve okullar arası işbirliği yetersizliği, veli ilgisizliği, sivil toplum kuruluşlarının yeterli desteği vermemesi, öğretmenlerin kendilerini yeterli manada yetiştirmemesi, plan ve uygulamada yeterli özenin gösterilmemesi veya öğretmenlerin belirli gün ve haftaların gerekliliğine yönelik inancının olmaması ve angarya olarak görmesi olarak gösterilebilir.Belirli gün ve haftaların sayısının azaltılması, kutlama etkinliklerinin sıradanlıktan kurtulması, veli ve öğrencilerin dikkatini çeken, akıcı bir sunumun olduğu, öğrencilerin aktif katılımının sağlanacağı, coşkulu ve eğlenceli etkinliklerin düzenlenmesi, öğretmenlerin belirli gün ve haftalarla ilgili kendilerini yetiştirmesi, Sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının okullara yeterli desteği vermesi ve öğrencilerin ilgisini çekecek etkinliklere yer verilerek etkin ve verimli kutlanması belirli gün ve haftaların amacına ulaşmada etkili olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
We can summarize the data achieved by the study as follows ;When class teachers' importance level of realization about aims of specific days and weeks is compared, it's lowness is realized.The reasons for this can be shown as follows; despite schoolboards' supports for the specific days and weeks activities, unawareness of teachers' own interest and talents, inadequateness of school?s financial and physical allows for these activities,inadequateness of cooperation between teachers and schools, indifference of custodian, non-governmental organisation inadequate support, teachers' own inadequate education of, inadequate attention on planning and practice or lack of faith about necessity of Special Days and Weeks and seen as an unnecessary activity.It can be mentioned that, reducing the numbers of Special Days and Weeks, getting rid of the ordinary of celebrating activities, organising the enthusiastic and funny activities which have remarkable and fluent presentation for the students and custodians, teachers' progressing themselves about Special Days and Weeks, non-governmental organisation and other establishment of public institutions' sufficient supports to schools, celebreting the activities by interesting programmes for the students may be efficient to achieve aims of Special Days and Weeks.