İslam Aile Hukukunda nikâh akdinin feshi
Termination of the marriage contract in Islamic Family Law
- Tez No: 330315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin önemi, sınırlandırılması, sunulması ve tez ile ilgili kaynakların değerlendirilmesi ele alınmıştır.Birinci bölümünde, feshin mahiyeti, feshin nikâh akdini sona erdiren durumlarıyla (tefrik vs.) ve gayr-i sahih nikâhlarla ilişkisi, İslam hukukçularının bâtıl ve fâsid nikâhlar üzerinde ihtilafları, gayr-i sahih nikâhların feshi ve doğurduğu sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, nikâh akdinin feshinin gerektiren durumları açıklamaya çalışılmıştır. Feshi gerektiren durumlarında mezheplerin görüşlerini çoğu zaman mezhebe göre belirlenmiştir.Üçüncü bölümde, nikâh akdinin feshinin doğurduğu (mehir, iddet, iddet nafakası ve mesken gibi) sonuçları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and three other parts. In the introduction, the topics such as the importance of the thesis, its limitations, its presentation and the evaluation of resources about the thesis are discussed.In the first part, it has been given information about what termination of marriage contract is,what conditions results in the termination,(distinction etc ) and how it is related to non-genuine marriages, islamic lawyers? conflicts over falsehood and voidable marriages, termination of the non-genuine marriages and its consequences...In the second part, it has been tried to explain conditions that require termination of marriage contract. The conditions that requires terminations are determined according to sect which they follow.In the third part, it has been tried to explain the results of the marriage contract such as mehiri,violence,violence support,residence...