İslam Hukukunda evlilik akdinin hukuki niteliği
The legal nature of marriage contract in Islamic Law
- Tez No: 297970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT AYENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fıkıh külliyatı içerisinde aile hukukuyla ilgili olan bölümler en geniş alanı oluştur-maktadır. Fıkhi konuları baştan sona ele alan kitapların dışında da aile hukuku içerisine giren hususlar müstakil kitaplara konu edilmiştir. Aile hukukuyla bağlantılı konular, fıkhın gelişime en fazla açık olan bölümlerindendir. Alanın en tartışmalı konusu ise akdin niteliği etrafında yoğunlaşmaktadır. Bu durum, ?İslam Hukukunda Evlilik Akdinin Hukuki Niteli-ği?ni tez konusu olarak seçmemizin en temel gerekçesidir.Tezimizde, ilk olarak akit teorisi ve akdin bağlayıcılığı açıklandı. Sonra nikâh akdi, akit teorisine ve akdin bağlayıcılığı üzerine bina edildi.Daha sonra nikâh akdinin pratiği başlığı altında, nikâh'ın dini boyutu ve medeni nikâh akdi ile İslam'ın öngörmüş olduğu nikâh akdinin işlevsel benzerlikleri incelendi.Son olarak nikâh akdinin boyutunun tespiti yapıldı ve konu hakkında bazı önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
The rules related to the family law consist of the largest section within Fiqh literature. The issues concerning the family law are dealt with in the specific books on this area as they can be found within the general books on fiqh. The issues related to the family law are the most appropriate section for the development of fiqh. The most controversial subject in the area turns around the nature of the contract (al-aqd). This fact is the most essential reason for deciding the issue ?the Legal Nature of Marriage Contract in Islamic Law? as the thesis subject.In our thesis, firstly, the theory and bond of the contract is explained. Then, the marriage contract is constructed upon the theory and bond of the contract.Secondly, under the heading of marriage contract, the religious aspect of marriage contract is explained; and then the functional similarities between civil marriage contract and Islamic one are explored.Lastly, some evaluations and suggestions are made on various areas and dimensions of the marriage contract.