Nikâh akdinde feshin hukuki sonuçlarının medeni hukuk ve İslam hukuku bağlamında mukayesesi
A comparison of the legal consequences of termination in the marriage contract within the context of civil law and Islamic law
- Tez No: 820074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İslam dininin temel gayesi hak ve adâleti ayakta tutmak, toplum düzenini sağlamaktır. Bu bağlamda aile hayatı kurulurken evlenmeye büyük önem vermiştir. Zira evlenme, hem birey hem de toplum açısından dünyevî ve uhrevî birçok faydayı barındırmaktadır. Bunların en önemlisi de fıtrî bazı arzuların helal dairede karşılanması ve neslin bir düzen dâhilinde devamının sağlanmasıdır. Ancak bazı durumlarda taraflar, rahmet, ülfet ve muhabbet duygularını yitirebildiklerinden evliliğin sona erdirilmesi zorunlu hale gelebilmektedir. Bu nedenle İslam hukukunda evlenme gibi evliliğin sonlandırılmasına ilişkin de köklü düzenlemeler getirilmiştir. Çalışmada karşılaştırmalı bir biçimde İslam hukuku ile medeni hukuka göre nikâh akdinin fesih sebepleri incelenmiştir. Konunun İslam hukukuna bakan yönü dört mezhebin görüşleri çerçevesinde ele alınmıştır. Nitekim İslam hukukçuları, nassların farklı yorumlanmasına bağlı olarak nikâh akdinin feshi ile ilgili bazı meselelerde ihtilaf etmişlerdir. Konunun medeni hukuka bakan yönü ise evlenmenin yokluk ve butlanı kavramları üzerinden işlenmiştir. Zira medeni hukukun evlenmenin sonlandırılmasıyla ilgili kanun maddelerinde, fesih kavramı yerine yokluk ve butlan kavramları geçmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the religion of Islam is to maintain the rights and justice and to ensure the social order. In this context, he attached great importance to marriage while establishing family life. Because marriage has many worldly and otherworldly benefits both for the individual and the society. The most important of these is to meet some natural desires in a halal circle and to ensure the continuation of the generation in an orderly manner. However, in some cases, it may become necessary to terminate the marriage as the parties may lose their feelings of mercy, compassion and affection. For this reason, radical regulations have been introduced in Islamic law regarding the termination of marriage, as well as marriage. In this study, the reasons for the termination of the marriage contract according to Islamic law and civil law were examined in a comparative way. The aspect of the subject regarding Islamic law has been discussed within the framework of the views of four sects. As a matter of fact, Islamic jurists disagreed on some issues related to the annulment of the marriage contract, depending on the different interpretations of the verses. The aspect of the subject that looks at the civil law is handled through the concepts of absence and nullity of marriage. Because, in the articles of the civil law regarding the termination of marriage, the concepts of absence and nullity are replaced by the concept of annulment.