Konkordato hukukunda takas
Set-off ın concordatum law
- Tez No: 803198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Konkordatoda takas, İcra ve İflâs Kanunu'nun kesin mühletin alacaklılar bakımından sonuçlarını düzenleyen 294. maddenin 4. fıkrasında yer almaktadır. Fıkra hükmüne göre konkordatoda takas bakımından İcra ve İflâs Kanunu m. 200 ve m. 201 uygulanır. İcra ve İflâs Kanunu m. 200 iflâsta takası, m. 201 ise iflâsta takasa itiraz edilmesini düzenlemektedir. Bu bakımdan kanun koyucu konkordatoda takasa iflâsta takas hükümlerinin kıyasen uygulanması esasını benimsemiştir. Bu maddelerin uygulanmasında iflâsın açılması yerine geçici mühletin ilânının esas alınacağı fıkra hükmünde belirtilmiştir. Takasın koşulları Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmektedir. Ancak bu şartlar konkordatonun yapısı gereği bazı özellikler gösterir. Konkordato takasın hükümleri iflâsa tâbi kılındığından iflâstaki takas yasakları konkordatoda da uygulama alanı bulur. İflâsta olduğu gibi konkordatoda da takasa itiraz edilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Set-off in concordatum is included in the 4th paragraph of Article 294 of the Execution and Bankruptcy Law, which regulates the consequences of the definite respite for the creditors. According to the paragraph, article 200 and article 201 of the Enforcement and Bankruptcy Law are applied in terms of set-off in concordatum. Article 200 of the Enforcement and Bankruptcy Law regulates set-off in bankruptcy and article 201 regulates contesting set-off in bankruptcy. In this respect, the legislator has adopted the principle of applying the provisions of set-off in bankruptcy to set-off in concordatum by anology. In the implementation of these articles, it is stated in the provision of the paragraph that the announcement of the temporary respite will be taken as the basis instead of opening of the bankruptcy. The conditions of set-off are regulated in the Turkish Code of Obligations. However, these conditions show some features due to the nature of the concordatum. Since the provisions of set-off in concordatum are subject to bankruptcy, the set-off prohibitions in bankruptcy also apply in concordatum. It is possible to contest set-off in concordatum, as in the case of bankruptcy.