Katılma alacağına ve miras payına mahsuben aile konutu üzerinde sağ kalan eşin ayni hak talebi (TMK m. 240, m. 652)
The surviving spouse's claim for real right on the family dwelling as a set-off for the participation receivable and inheritance share (TCC art. 240, art. 652)
- Tez No: 925545
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Aile konutu, eşlerin sağlığında önemli bir yer olduğu gibi eşlerden birisinin ölümünden sonra da önemini korumaya devam eden bir yerdir. Bu öneme binaen Türk Medeni Kanunu (TMK) m. 240 ve m. 652 ile sağ kalan eşe, eski yaşantısını sürdürebilmesi için aile konutunda kendisine birtakım ayni hakların tanınmasını talep edebilme imkânı getirilmiştir. Bu ayni haklar; intifa, oturma ve mülkiyet hakkıdır. Sağ kalan eş TMK m. 240 uyarınca ayni hak talebini ölen eşinden olan katılma alacağına, TMK m. 652 uyarınca ayni hak talebini ise ölen eşinden olan miras hakkına mahsuben ileri sürebilir. Her iki madde benzer düzenlemeler içerse de maddelerin uygulama alanları ve şartları farklıdır. Bu yüzden bu maddeler hakkında maddelerin birtakım ortak özellikleri dışında ayrı ayrı inceleme yapmak gerekir. Çalışmada ilk olarak TMK m. 240'ın uygulama alanı bulabilmesi için gerekli şartlar incelenmiştir. Devamında da TMK m. 652'nin uygulama alanı bulabilmesi için gerekli şartlar incelenmiştir. Son olarak maddelerin ortak ve kesişen özellikleri göz önüne alınarak her iki madde yönünden bir inceleme yapılmıştır. Çalışmada, incelenen konular hakkında birçok doktrin görüşüne ve ayrıca uygulama bakımından önem arz eden Yargıtay kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family dwelling is an important place during spouses' life and it is a place that maintains this importance after the death of one of the spouses. For this reason, art. 240 and art. 652 of the Turkish Civil Code (TCC) allow the surviving spouse to request the granting of certain real rights in the family dwelling in order to maintain his/her former life. These real rights are right of usufruct, residence and property. The surviving spouse may claim the real right pursuant to art. 240 of the TCC as a set-off to the participation claim from the deceased spouse, and the real right pursuant to art. 652 of the TCC as a set-off to the inheritance right from the deceased spouse. Although both articles contain similar provisions, the areas and conditions of application of the articles are different. Therefore, it is necessary to examine these articles separately, except for some common features. In this study, firstly, the conditions necessary for art. 240 of the TCC to be applicable are analyzed. Subsequently, the necessary conditions for the application of art. 652 of the TCC are analyzed. Finally, examination has been made in terms of both articles by considering the common and intersecting features of the articles. The study includes many doctrinal opinions on the issues examined, as well as the decisions of the Court of Cassation, which are important in terms of application.