Nesimi Divanı'nda tasavvufi öğelerin değerlendirilmesi
Nasimi court evaluation of the mystical elements
- Tez No: 330334
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Nesimi Divanı'nda Tasavvufi Öğelerin Değerlendirilmesi adlı çalışmamızda, konuyla ilgili olması açısından önce Hurûfîlik hakkında bilgi verdik. Daha sonra Nesimi'nin Hurûfîliğini ve edebiyatımızdaki yerini ele aldık. Nesimi, Hurûfîliği Anadolu'ya yayan ve Türk Edebiyatında büyük bir etkiye sahip olan önemli bir şahsiyettir. Çalışmamızın asıl amacı ise, Nesimi'nin tasavvufi yönünü ortaya koymaktır. Çünkü onun bu yönü pek bilinmemektedir. Çalışmamızda onun pek bilinmeyen tasavvufi yönü, divanından hareketle, klasik tasavvuf kaynaklarından yararlanılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Sufi elements Nasimi Court's study, for the first Hurufism on the subject to be informed about. More last Nesimî Hurûfîliğini and the location of our literature we have discussed. Nasimi, Hurûfîliği Anatolia, which have a major impact on foot, and an important figure in Turkish literature. The main purpose of this study is that it shows the direction of mystical aim is to Nesimî. Because this aspect of his little known. In our study, many know him mystical undesirable direction, the Divan movement, classical Sufi sources close to the disturbance benefits are discussed.