Hisse senedine dönüştürülebilir tahviller
Convertible bonds
  1. Tez No: 330337
  2. Yazar: GÖKHAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ÖZKORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Hisse Senedine Dönüştürülebilir Tahviller, anonim şirketler tarafından çıkarılan ve ihraççı şirketin paylarına dönüştürme hakkı veren menkul kıymetlerdir. HDT'ler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve Seri:II No:22 sayılı ?Borçlanma Araçlarının Kurul Kaydına Alınması ve Satışına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ?de düzenlenmiştir.Bu çalışmada Hisse Senedine Dönüştürülebilir Tahviller anılan düzenlemeler çerçevesinde olmak üzere değişik açılardan ele alınmış ve üç bölümde incelenmiştir.Birinci bölümde HDT'lerin kavramsal çerçevesi ile Türkiye ve bazı yabancı hukuk sistemlerindeki tarihi gelişimi açıklanmıştır. Buna ek olarak, HDT'lerin hukuki nitelikleri incelenmiş ve HDT'ler benzer finansal araçlarla karşılaştırılmıştır.İkinci bölümde anonim şirketlerin Türkiye'deki HDT ihraç süreci ortaya konulmuştur.Üçüncü bölüm HDT ihracını gerçekleştiren anonim şirket ile HDT sahibinin hak ve borçlarına odaklanmıştır. Ayrıca HDT ihracı ile ilgili ortaya çıkabilecek bazı sorunlara ilişkin çözüm yollarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Son olarak, ihraççı şirketin pay sahiplerinin ve HDT sahiplerinin korunması konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Convertible Bonds (CBs), issued by incorporated companies, are securities which give the right to convert to the shares of the issuer. CBs are regulated in Turkish Commercial Code (Nr: 6102), Capital Market Law (Nr: 6362) and Communiqué on the Principles Regarding Board Registration and Sale of Debt Securities (Series:II Nr:22).In this study, CBs are examined within the framework of aforementioned regulations with different aspects in three chapters. In the first chapter the conceptual framework of CBs and the historical developments in Turkey and in other foreign law systems are explained. In addition, legal characteristics of CBs are examined and CBs are compared to the similar financial instruments.The second chapter presents incorporated companies? issue process of CBs in Turkey.The third chapter focuses on the rights and obligations of incorporated companies and the owners of CBs. In addition, this chapter aims to present some problems that may arise, such as recruitment of the shares to be presented to the owner of CBs in the process of conversion. Finally, protection of the shareholders and CBs holders are explained.