İflas tasfiyesinde müflisin hak ve yükümlülükleri
The rights and obligations of the bankrupt in liquidation
- Tez No: 468502
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAŞPINAR AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın konusunu iflâs tasfiyesinde müflisin hak ve yükümlülükleri oluşturur. İflâs ve iflâs tasfiyesi aşamasında alacaklıların ve borçluların menfaat dengesinin korunması gerekirken iflâsla birlikte yalnızca alacaklıların tatmini gözönünde bulundurulmakta, gerek ekonomik özgürlüğünü gerekse itibarını kaybeden müflis düşünülmemektedir. İflâs tasfiyesi süreci boyunca müflisin tasarruf yetkisinin kısıtlanması sonucunda tasarruf yetkisi tasfiye türüne göre iflâs idaresi veya iflâs dairesi tarafından kullanılır. Ancak her ne kadar iflâs tasfiyesinde müflis pasif konumda bulunsa da, bu müflisin hiçbir hakkı ileri süremeyeceği anlamına gelmez. Müflis, kendi yararı gözetilmeksizin tasfiyenin yürütüldüğünü düşünüyorsa birtakım hukuki çarelere başvurabilir veya tasarruf yetkisine o hususla ilgili olarak münhasıran sahip olabilir. Öte yandan bu yetkiyi kullanırken de alacaklıların en fazla oranda tatmin edilmesini sağlamak zorundadır. Bu nedenle hem kanun hem de yargı kararları bazı hususlarda müflise hem şikâyet yoluna başvurma hem de tasarruf yetkisini kullanma hakkını vermiştir. Diğer bir yandan ise müflisin tasfiyede sahip olduğu bazı haklar yükümlülükleri de beraberinde getirir. Müflis, iflâsın doğasına uygun olarak, iflâs tasfiyesinde asıl olarak yükümlülüklerini yerine getirmesi gereken kişidir. Bu yükümlülükler ise yalnızca İcra ve İflâs Kanunu'nda değil, Türk Ticaret Kanunu'nda da yer bulmuştur. Hatta müflisin bazı yükümlülükleri yerine getirmemesi Türk Ceza Kanunu açısından suç da teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The rights and obligations of the bankrupt in liquidation form the subject of this dissertation. Despite the need to protect the balance of interests of the obligee and the debtor in bankruptcy and liquidation processes, with bankruptcy, merely the satisfaction of the obligees' claims is taken into account and thereby the bankrupt losing both economic freedom and reputation, is ignored. As a result of the limitation of the bankrupt's right of disposal throughout the liquidation process, the right of disposal is exercised either by the bankruptcy administration or by the bankruptcy office, depending on the type of the liquidation. However, albeit the bankrupt's passive position in bankruptcy liquidation, the bankrupt may legitimately claim certain rights. According to this, the bankrupt may invoke certain legal remedies or may acquire the right of disposal exclusive to a particular case, if the liquidation is carried out regardless of the bankrupt's interest. While exercising this right, the bankrupt also has to ensure the utmost satisfaction of the obligees' claims. Thus, the application of complaint procedure as well as the authority to exercise the right of disposal is granted both by the Code, and the judicial decisions in certain cases. On the other hand, some rights of the bankrupt in liquidation entail obligations as well. The bankrupt, in accordance with the nature of bankruptcy, is principally the one who has to perform his obligations in bankruptcy litigation. These obligations are not only featured in the Enforcement and Bankruptcy Code, but also in the Turkish Commercial Code. Furthermore, pursuant to the Turkish Criminal Code, it also constitutes a crime for the bankrupt not to perform certain obligations.