Küresel terörizm: Pakistan medyasının rolü
Global terrorism: The role of Pakistani media
  1. Tez No: 330358
  2. Yazar: MUHAMMAD SHEHARYAR KHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Küresel veya dini terör, dünya politikasında esas güvenlik gündemi haline geldi. El-Kaide gibi küresel teröristler; Afganistan, Pakistan ve bilhassa bu iki ülke arasındaki aşiret bölgeleri gibi merkezlerden faaliyet yürütmektedir. Terörle mücadele, ABD'nin teröre karşı savaş başlatmasıyla ortaya çıktı. ABD, Afganistan'ı işgal ederek teröre karşı savaşı başlatmış oldu. Diğer taraftan, teröre karşı savaşın başlatılmasından bu yana on yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen terör eylemleri hala şiddetli bir şekilde devam ediyor. Teröristlerin siyasi şiddeti, bu savaşta ABD'nin tarafında yer alan Pakistan'ı da içine aldı.Afganistan ve Pakistan devletleri radikal İslami ideoloji ve militan gruplar için ideal bir ortam sağladı. Bu gelişmede esas aktör Pakistan oldu. Pakistan İslam adına kurulmuştu. Fakat ülkenin demokrasi'ye dayanan laik ve modern bir devlet mi yoksa Şeriat'a dayanan teokratik bir devlet mi olması gerektiği konusunda ülke içinde kimlik krizi bulunmaktadır. Bu kimlik bunalımına bağlı olarak, zamanla ülkenin farklı yönetimleri, özellikle Ziya ül Hak yönetimi devleti ve toplumu İslamlaştırmaya çalışmıştır.SSCB'nin Afganistan'a müdehalesi gibi uluslararası olaylar, Pakistan'a Batı sınırında etkili olma fırsatını sundu. Pakistan, İslami militanları Afganistan'daki komünist güçlere karşı direnmeleri için yetiştirdi ve destekledi. Bu, ABD'nin komünist rakiplerine son verme oyun planı ile örtüştü. ABD ve bazı Batı ve Müslüman ülkelerin desteğiyle; eğitilmeleri, doktrini benimsemeleri ve sonrasında Afganistan'a gönderilmeleri için dünyanın her tarafından Pakistan'a mücahitler getirildi. SSCB'nin çekilmesinden ve Kabil yönetiminin çökmesinden sonra Pakistan Taliban'ı destekledi.Bütün bu süreç boyunca devlet patronajındaki siyasi ve militan İslam, Pakistan toplumunu ve medyasını bir hayli radikalleştirdi. Bunun bir sonucu olarak, militan ideolojiyi destekleyen çevreler medyanın içine girdiler. Bu aktörler, medyada teröristlere olumlu bir şekilde yer vererek teröristlerin gündemini desteklediler. Böylece terörist gündemi ve kamu gündemi arasındaki bu sinerji kamu algısını etkilemiş oldu. Sonuç olarak insanlar, terörist grupların propagandasını olumlu karşıladılar. Bu durum, halkın teröristlerin hedeflerine sempati göstermekle kalmayıp aynı zamanda onlara adam ve materyal sağladığı kısır bir döngü yaratmaktadır.Bu tez, öncelikle korelasyon araştırma tekniğiyle terörist gündemi ve haber gündemi arasında bir ilişki kurarak iddiaları kanıtladı. Sonrasında da açıklayıcı araştırma yöntemiyle terörist grupların halkın algısı üzerindeki sebep-sonuç modeli ortaya çıkarıldı. Tez, hipotezde öne sürülen iddiaları doğrulamak amacıyla verilerin elde edilmesi ve analiz edilmesi için hem nitel hem de nicel araçlar kullandı.
Özet (Çeviri)
The Islamization of state and society in Pakistan provided an ideal environment for global terrorists like Al-Qaeda to pursue their ideologies and terror acts. Thesis establishes a positive correlation between terrorists? ideologies and the news media in Pakistan which further reinforces the process of radicalization of people and state. Terrorists have sympathizers and actors within the media who provide bias coverage of them and thus influence the public perception. This perception further strengthens the terrorists grip on society when public opinion favors them. This cause-and-affect model creates a vicious cycle where terrorists not only effect the public opinions but pubic in turn lend them support and affect policy making of the state.