Devletin şiddet araçları üzerindeki tekelci kontrolü ve meşruiyet sorunu -12 Eylül 1980 sonrası Türkiye'de ordu ve meşruiyet
The monopolistic control of state on violence instruments and legitimacy problem -he army and legitimacy in Turkey after September,12 1980
  1. Tez No: 191509
  2. Yazar: ŞEFİK TAYLAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
?Devletin Şiddet Araçları Üzerindeki Tekelci Kontrolü ve MeşruiyetSorunu - 12 Eylül 1980 Sonrası Türkiye'de Ordu ve Meşruiyet? isimli bu yükseklisans tezinde devletin şiddet araçları üzerindeki tekelci kontrolünün oluşumu,gelişimi ve bugün için neyi ifade ettiği, meşruiyet eksenli bir sorgulamayla birlikte12Eylül ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Üç ana bölüm olarak hazırlanan çalışmanınher bölümünde, incelenen kavramlar yapısal unsurlarına ayrıştırılarak ele alınmıştır.Tezde, feodalizmden modern devlete geçiş sürecinde merkezûleşen şiddet araçlarınıngünümüzde kimi zaman devletin de üzerinde başlı başına bir güç ve iktidar odağıhaline gelmesi ile bu durumun olası sakıncaları üzerinde durulmuştur. Devletintekelci kontrolü altında bulunması gereken şiddet araçları, özellikle devletin kendinitehlike altında hissetmeye başlamasıyla birlikte kamusal düzlemde daha baskınbiçimde varlığını hissettirmeye başlamakta ve bağımsızlaşarak sivil iktidara alternatifolabilmektedir. Askerû hükümet darbeleri de genelde bu tür süreçlerin ardındangerçekleşmekte, hem siyasal hem de toplumsal ve bireysel alanlarda doğrudanhegemonyasını kurmaktadır. Bireyi ve toplumu kendisine tâbi kılmaya yönelenaskerû yönetimler meşruiyet krizlerini aşabilmek ve kamuoyu nezdinde genel kabulgörebilmek için devletin ideolojik aygıtlarını da etkin bir biçimde kullanmaktadır.Aynı zamanda propaganda faaliyetlerinin eşlik ettiği bu süreç, askerû itaat üretimininkamusal alanda üretilmesiyle sonuçlanmakta ve rasyonelleştirilmiş tahakkümtekniklerinin kullanılması suretiyle otoritenin egemenliğini meşrulaştırmaktadır. Birmeşruiyet faraziyesinin daha çok zora -ideolojik zora veya açık fiziksel şiddete-dayanarak kabul ettirilmesi olan bu durum, sonuçta kamu erki eliyle oluşturulan birkamusal alan yaratmakta ve devletin yeniden üretimini dolaysızlaştırarak,hissedilmez bir biçimde kalıcılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named ?The Monopolistic Control of State on ViolenceInstruments and Legitimacy Problem- The Army and Legitimacy in Turkey afterSeptember, 12 1980?, the emergence and development of the monopolistic controlmechanism of the state on violence instruments and what this signifies today areresearched by comparing September 12 and examining the legitimacy. This studyconsists of three parts. In each part of the study, the conceptions are discussed byanalyzing their structural components.In this thesis, it is emphasized that the violence instruments, which arecentralized in the process of transition from feudalism to the modern state, also comeinto power over the state itself. The possible drawbacks of this occasion are studiedas well. The violence instruments, which should be under the control of the state,become effective in public area and turn out to be an alternative against the civilgovernment by gaining independence, especially when the state starts to feel itself indanger. Generally, military coups emerge after this kind of processes and theyestablish their hegemony over political, social and individual spheres. The militarygovernments, aiming at making the individual and society subordinate to themselves,use the ideological devices of the state more effectively to overcome the legitimacycrisis and to be accepted by the public opinion. At the same time, this process, whichpropaganda activities accompany, results in producing military subordination in thepublic area and legitimizes the sovereignty of the authority by using the rationalizeddomination techniques. This condition, which means imposing a legitimateassumption by force -ideological force or obvious physical violence-, creates apublic area constituted by public power and imperceptibly makes the re-productionof the state direct and permanent.