Güvenlik çalışmaları alanında Kopenhag Okulu'nun toplumsal güvenlik kavramsallaştırması çerçevesinde bir etnik çatışma örneği olarak Kosova sorunu
Kosova problem as an example of ethnic conflict in the context of societal security conceptualization of Copenhagen School in the security studies
  1. Tez No: 330374
  2. Yazar: BÜLENT SARPER AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Kopenhag Okulu'nun toplumsal güvenlikle ilgili çalışmaları mevcut güvenlik teorilerindeki önemli eksikleri ele alan değerli bir girişimi temsil etmiştir. Toplumsal güvenlik, kimlik temelli toplumsal grupların diğer toplumsal gruplarla ve devletle ilişkilerindeki güvenlik durumu ve algılamaları ile ilgilidir. Bu çalışmada, devlet-içi güvenlik dinamiklerinin anlaşılmasında toplumsal güvenlik kavramının analitik ve kavramsal yararlılığını ortaya koymak amaçlanmıştır. 1989 da Kosova?nın özerkliğinin kaldırılmasını takiben Kosova daki Arnavut kimliği Sırbistan yönetimi tarafından marjinalleştirilmiştir. Bu bağlamda, Arnavutlar, Kosova'daki Sırp yönetiminin meşruiyetini reddederek Sırp hâkimiyetine karşı pasif direniş stratejisini benimsemişlerdir. Fakat 1990?lı yılların ikinci yarısında Arnavutların direnişi KKO nun eylemleri ile silahlı mücadele biçimini almıştır. Bu dönemde Sırp yönetimi ise, Kosova sorununu, Arnavutların toplumsal güvenlik sorunlarını dikkate almaksızın devlet güvenliği anlayışına göre ele almıştır. 1990 larda Arnavutlar baskı altında olan bir etnik grup iken, 1999 yılındaki NATO müdahalesinden sonra Kosovalı Sırplar, Arnavutlar tarafından baskıya maruz bırakılmıştır. UNMIK yönetiminde Kosovalı Arnavutlar hâkim kimlik haline gelirken, Kosovalı Sırplar, Sırbistan tarafından desteklenen paralel devlet yapıları aracılığıyla kimliklerini korumaya çalışmışlardır. UNMIK'in azınlıkların güvenliklerini sağlama çabalarına rağmen, Sırplar hem günlük temelde hem de kitlesel şiddet eylemlerine maruz kalmışlardır. Savaş sonrası dönemde Kosova?nın Arnavutlar için bir ?devlet? güvenliği sorunu; Kosovalı Sırplar için ise bir toplumsal güvenlik sorunu olarak anlaşılması gerekir.
Özet (Çeviri)
The works of the Copenhagen School on societal security represent a valuable attempt to address some important weaknesses in existing theories of security. Societal security is about the perceptions and security situation of identity-based societal groups? relations with other societal groups and the state. In this study, it is aimed to introduce the analytical and conceptual usefulness of societal security concept in understanding of intra-state security dynamics. Following the abolition of the Kosovo?s autonomy in the 1989, Albanian identity in Kosovo was marginalized by the Serbian administration. In this context, Albanians refused the legitimacy of Serbian rule over Kosovo and advocated the passive resistance strategy against the Serbian domination. However, in the second half of the 1990s, Albanians? resistance took the form of an armed struggle with the actions of the KLA. In this period of time, Serbian administration handled the Kosovo question in accordance with the state security conception without any consideration of Albanians? societal security problems. If in the 1990s it was Albanians who were the oppressed ethnic group, it is now the Serbs who are harassed by Albanians after the NATO intervention in 1999. While under UNMIK administration Kosovar Albanians have become dominant identity, Kosovar Serbs tried to preserve their identity through the parallel state structures supported by Serbia. Despite of the efforts of UNMIK to provide security for minority groups, Serbs suffered both daily-based and massive violence actions. In post-war period, Kosovo needs to be understood as a state security problem for Albanians and as a societal security problem for Kosovar Serbs.