Güvenlikleştirme ve güvenlik yönetişimi kavramları çerçevesinde devlet dışı aktörlerin çevre güvenliğindeki rolü: Greenpeace örneği
The role of non-state actors in environmental security within the framework of securitization and security governance concepts: The case of Greenpeace
  1. Tez No: 906141
  2. Yazar: HAZAL ÖZBENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SARPER AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde küreselleşmenin de etkisiyle güvenliğin gündemini oluşturan tehdit algısı değişmiş ve bu dönemde güvenliğin kapsamı da genişlemiştir. Dolayısıyla çevre ve güvenlik arasındaki ilişki ne kadar eskiye dayansa da çevre güvenliğinin gündemde sıklıkla yer almaya başlaması son dönemlere denk gelmiştir. Güvenlik yönetişimi kavramının ortaya çıkmasıyla, sivil toplum kuruluşları da karar alma mekanizmasına dahil olmaya başlamışlardır. Güvenlik algısının değişmesiyle devlet dışı aktörlerin uluslararası sistemdeki rolü de artmıştır. Çevre sorunlarını yakından takip ederek, kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedefleyen Greenpeace, çevre güvenliği alanında STK'ların oynadığı rolü analiz etmek için oldukça iyi bir örnektir. Bu çalışmada Kopenhag Okulu'nun ortaya çıkardığı Güvenlikleştirme yaklaşımı ve STK'nın karar almadaki yerine dikkat çeken güvenlik yönetişimi kavramı incelenmiştir. Bu kapsamda, söylem analizi yöntemiyle Greenpeace temsilcilerinin söylemleri ve aksiyonları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the post-Cold War period, the perception of threat that constitutes the agenda of security has changed with the effect of globalization, and the scope of security has also expanded in this period. Therefore, although the relationship between environment and security dates back to old times, it is only recently that environmental security has started to be on the agenda frequently. With the emergence of the concept of security governance, NGOs have also started to be included in the decision-making mechanism. With the change in the perception of security, the role of non-state actors in the international system has also increased. Greenpeace, which aims to attract the attention of the public by closely following environmental problems, is a very good example for analyzing the role played by NGOs in the field of environmental security. In this study, the securitization approach introduced by the Copenhagen School and the concept of security governance, which draws attention to the place of NGOs in decision-making, have been examined. In this context, the discourses and actions of Greenpeace representatives have been analyzed by using the discourse analysis method.