Gothic elements in The Thirteenth Tale by Diane Setterfield and The Accursed by Joyce Carol Oates
Diane Setterfield'ın Onüçüncü Hikâye ve Joyce Carol Oates'un Lanet romanlarındaki gotik unsurlar
- Tez No: 685432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, İngiliz edebiyatından Onüçüncü Hikaye ve Amerikan edebiyatından Lanet adlı iki romanı Gotik tür bakış açısıyla analiz etmektir. Onüçüncü Hikâye'de, Diane Setterfield okuyucuları zihnin karanlık taraflarına, bir insanın takıntılarına ve toplumun suç unsuru taşıyan eylemleri üzerine odaklandırmaya çalışır. Diğer yandan, Joyce Carol Oates, Lanet adlı romanında, 20. Yüzyıl başı Amerika'sının sosyal ve ırksal sorunlarını yansıtmaya çalışır. Gotik unsurlar aracılığıyla, her iki yazar da toplumu ve ırk ayrımı, sınıf çatışmaları, kölelik, erkek egemenliği, yozlaşma, sosyal bölünmüşlük, zihinsel bozukluklar, ahlaki değerler, cinsiyet ayrımı, insan doğasındaki ikicilik ve yaşamla ölümün iç içe oluşu gibi toplumun birtakım sorunlarını ve yönlerini yansıtmaktadır. Bu bağlamda Gotik tür, görünen olgu ve olayların ötesine gider; insanoğlunun ve içinde yaşadığı toplumun derinlerdeki görünmeyen taraflarını bulup ortaya çıkarmaya çalışır. Setterfield ve Oates eserlerinde farklı unsur ve teknikleri kullansalar da, nihai hedef açısından amaçları aynıdır: okuyucuyu toplum ve toplumun yukarıda bahsedilen hem iç hem de dış problemleri konusunda aydınlatmak ve bu açıdan bir farkındalık kazandırmak.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze two novels – The Thirteenth Tale from English literature and The Accursed from American literature - from a Gothic genre perspective. Diane Setterfield, in The Thirteenth Tale, tries to make the readers concentrate on the deep sides of the mind, the obsessions of a person, and the transgressive deeds of the society. On the other hand, Joyce Carol Oates, in The Accursed, tries to reveal the social and racial problems of America in the early twentieth century. By means of Gothic elements, they both reveal the society, its problems and some aspects such as racial discrimination, class conflict, slavery, patriarchy, corruption, social disintegration, mental disorders, ethical values, sexism, duality in human kind, and the unity of life and death. In this context, Gothic genre really goes beyond the apparent phenomena and digs out the invisible things from the deeper side of the human being and the society in which they live. Although both Setterfield and Oates draw on different elements and techniques in their works, their aims are the same in terms of ultimate objective: to illuminate the readers about the society, its inner and outer problems and aspects mentioned above, and to raise awareness of them.