Türkiye'de feminist görsel kültür ve beden sanatı
Feminist visual culture and body art in Turkey
  1. Tez No: 330388
  2. Yazar: TUĞBA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇELENK ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Türkiye'de 1990'lı yıllardan sonra pek çok kadın sanatçı kendi bedeni bir mecra olarak kullanarak cinselliğe ilişkin bir sorgulama getirmiştir. Bu sanatçılar kendi bedenlerini sahnelemek yoluyla kadın bedeni üzerindeki toplumsal denetimi sorgular ve sanat eserinin öznesi ve nesnesi arasındaki sınırları araştırır. Böylece öznenin sabit ve bilinebilir olduğunu varsayan kartezyen özne anlayışına meydan okur ve sanat eserinin arkasındaki bedensiz bir dahi olarak sanatçı (beyaz, Batılı ve erkek) mitini eleştirirler. Bu kadın sanatçılar, kadın bedenini nesneleştirme tuzağına düşmeden temsil edebileceği yollar ararken, kadın olarak konuşabileceği belirli bir konum da talep etmiş olurlar.
Özet (Çeviri)
A significant number of women artists in Turkey have been raising crucial questions about sexuality through staging their own bodies as a performative art subject since the 1990s. They have been using their own body to scrutinize contemporary forms of social control over women?s bodies. Their works provoke us to reconsider the boundaries between the subject and object of the artwork. In doing so, they challenge the Cartesian view of the subject which relies on the idea of rational subject with a fixed and unified identity. They also criticize the modernist notion of the (white, Western and male) artist as a disembodied genius. Whilst exploring the ways in which women?s bodies are represented without falling into the trap of objectification, they claim for a particular position who speak as a woman.