Okul yöneticilerinin yetiştirilmesine ve atanmasına ilişkin benimsenen modellerin karşılaştırılması: Türkiye, Fransa, Danimarka ve İngiltere örneği
Comparison of the models adopted regarding the training and appointment of school administrators: Turkey, France, Denmark and England sample
  1. Tez No: 330390
  2. Yazar: ALİCAN PELİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Türkiye, Fransa, Danimarka ve İngiltere'deki okul yöneticilerinin yetiştirilme ve atanma uygulamaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Fransa, Danimarka ve İngitere'deki okul yöneticisi yetiştirme ve atama uygulamaları incelendikten sonra sonuçlar Türkiye'deki yetiştirme ve atama uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Türkiye, Fransa, Danimarka ve İngiltere'de okul müdürlerinin yetiştirilme ve atanma süreçlerini karşılaştırmak amacı ile olarak 5 kriter belirlenmiştir; okul yöneticisi olmak için adayların sahip olması gereken nitelikler, adayların hizmet öncesi eğitimi, adayların hizmet içi eğitimi, yöneticileri atamada yetkili olan kurumlar ve okul yöneticilerinin tabii olduğu deneme ve değerlendirme süreci. Araştırma ilgili literatürün taranması yoluyla yapılmıştır. Bu araştırma, nitel bir araştırmadır ve çoklu durum çalışmasına uygun olarak yapılmıştır.Araştırma kapsamındaki ülkeler okul yöneticisi yetiştirme ve atama uygulamaları çerçevesinde incelendiğinde ülkeler arasında kayda değer farklılıkların olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki en dikkat çekici farklılıklardan birinin yetiştirme sürecinde olduğu anlaşılmaktadır. İngiltere'de okul yöneticisi adayları için hizmet öncesi yetiştirilme programları bulunmaktadır. Fransa'da ortaöğretim kurumu yöneticisi adayları için hizmet öncesi yetiştirilme programları bulunurken, ilköğretim kurumu yöneticisi adayları için hizmet öncesi yetiştirilme programları bulunmamaktadır. Türkiye ve Danimarka'da okul yöneticisi adayları için hizmet öncesi yetiştirilme programları bulunmamaktadır. Ayrıca her ülkede okul yöneticilerine yönelik değişik hizmet içi eğitim programları düzenlenmektedir.Karşılaştırmanın sonucunda Türkiye'deki okul yöneticisi yetiştirme ve atama uygulamalarının zaman içinde farklılık gösterdiği fakat bu farklılığın bir gelişimi ifade etmediği ve okul yöneticilerinin yetiştirilmesi, seçilmesi ve atanmasında çeşitli problemlerin bulunduğu belirlenmiştir. Türkiye'de okul yöneticiliğinin profesyonel bir meslek olarak kabul edilmesi konusunda sıkıntılar olduğu belirlenmiş ve bu nedenle okul yöneticisi yetiştirme uygulamalarına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak bu araştırma kapsamında, Türkiye'de okul yöneticilerinin yetiştirilmeleri, seçilmeleri ve atanmalarında yaşanan problemlere ilişkin çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır.Anahtar SözcüklerOkul Yöneticisi, Okul Yöneticilerini Yetiştirme ve Atama
Özet (Çeviri)
In this study, training and appointment practices of school administrators were analyzed comparatively in Turkey, France, Denmark and England. After analyzing the training and appointment practices of school administrators in France, Denmark and England, the consequences have been compared with the training and appointment practices in Turkey. In order to compare the training and appointment procedures of school administrators in Turkey, France, Denmark and England five criteria were established; qualification requirements expected of those wishing to become school administrators, pre-service training of prospective school administrators, in-service training of school administrators, authorities to appoint school administrators, trial and evaluation process that school administrators are subject to. The research was done through reviewing the related literature. This research is a qualitative research and is conducted in accordance with multi case study.When the states in the scope of the study examined, it might easily be noticed there were significant differences between the states in terms of training and appointment practices. Furthermore, one of the most remarkable differences between Turkey and the other states was noticed to be the training procedures. There are pre-service training programs for prospective school administrators in England. While there are pre-service training programs for prospective secondary school administrators in France, there is not pre-service training for prospective primary school administrators. There is not pre-service training for prospective school administrators in Turkey and Denmark. Additionally, each state has different in-service programs for school administrators.As a result of the comparison it was established that the training and appointment practices of school administrators in Turkey vary from time to time but these variations do not reflect an improvement and there are a variety of problems in the training, selection and appointment of school administrators. It was determined that there are problems about principalship as a professional profession in Turkey and therefore it should be given more importance to the training practices of school administrators. Consequently, within the scope of the study it is aimed to develop solutions regarding problems in the training, selection and appointment of school administrators in Turkey.Key WordsSchool Administrator, Training and Appointment of School Administrators