Prostat patolojilerinde renkli doppler incelemenin yeri
Evaluation of color doppler ultrasound in prostate pathologies
- Tez No: 419787
- Danışmanlar: UZMAN EMİN ZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş : Prostat kanserinin saptanmasında erken tanı için rektal tuşeye ek olarak labratuar tahlilleri ve radyolojik görüntüleme kullanılmaktadır. Yüksek duyarlılığına karşın TRUS'un malignite için düşük pozitif prediktif değeri bu tekniği zayıflatmaktadır(5). Prostat patolojilerinin değerlendirilmesinde renkli doppler ultrasonografinin (RDUS) yeri tartışılsa da malign prostat lezyonlarında artan akım sinyalleri bildirilmektedir(9). Bu çalışmada RDUS'un malign lezyonların ayırmında tanıya katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem : Çalışma haziran 1996- Şubat1998 tarihleri arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji bölümüne başvuran benign prostat hiperplazisi yada prostat kanseri ön tanılı yaşları 40-90(ortalama 65) arasında değişen 78 hasta ile yapıldı. Damarlanma prostat bezinin değişik alanlarından geçen kesitlerde değerlendirildi. Renkli akım hem odaksal hemde diffüz anomalilerde 3 puan skalası ile derecelendirildi. USG ile şüpheli hipoekoik lezyonu olan, rektal tuşesinde nodül palpe edilen yada PSA sı yüksek olan (>4ng/ml) hastalardan TRUS eşliğnde hedefli ve sistematik 18 gauge tru-kut biopsi örnekleri alındı. Bulgular tüm olgularda histopatolojik sonuçlar ile değerlendirildi. Bulgular : Histopatolojik değerlendirmede 28(%36) olgu malign olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan inceleme yöntemlerinin sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değeri sırası ile PSAD 82.14%, 56%, 51.11%, 84,84% , PSA 89.28%, 24%, 39,68% 80%, TRUS 78.57%, 72%, 61,11%, 85.71%, renk derecelendirmesi 85.71%, 46%, 47.05%, 85.18% olarak hesaplandı. Sonuç : RDUS'un kanser tanısı için eldeki diğer görüntüleme yöntemlerine göre belirgin avantaj göstermediğini söyleyebiliriz. Kanseri destekleyen ikincil gri skala ultrasonografi bulguları gibi tanıda yardımcı olabilir. Rekli doppler incelemenin tek başına kullanımı ile sensitivitesinin düşük olması nedeni ile gri skala ultrason bulguları, digital rektal muayene, PSA ile birlikte değerlendirilmelidir. Üç yöntem(TRUS+RDUS+PSAD) birlikte kullanıldığında en iyi spesifiteye(80%) ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction : Although it has high sensitivity, the low positive predictive value of transrectal ultrasound (TRUS) for malignancy, weakens this technique. Increasing color signals are reported in malignant prostate lesions with the color doppler ultrasound Method and material : 78 patient with a documented histological diagnosis as established by ultrasound-guided biopsy were included. All patients were male. Sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV) and negative predictive value (NPV) of MRI in predicting malignancy were calculated. Results: When all lesions were analysed, sensitivity, specificity, NPV and PPV of PSAD in detecting malignancy were 82.14%, 56%, 51.11% and 84.84%, respectively. Sensitivity, specificity, NPV and PPV of TRUS in detecting malignancy were 78.57%, 72%, 61.11% and 85.71%, respectively. Sensitivity, specificity, NPV and PPV of RDUS in detecting malignancy were 85.71%, 46%, 47.05% and 85.18%, respectively. Conclusion: We can say that, RDUS has not a prominent advantage compared to other imaging methods. Color Doppler investigation, gray scale ultrason findings and digital rectal examination should be evaluated with PSA. When three methods (TRUS+RDUS+PSAD) are used together best specificity are reached.