Dijital video teknolojileri ve sinemada yeni üretim olanakları
Digital video technologies and new possibilities in film production
  1. Tez No: 330408
  2. Yazar: CEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, dijital video teknolojilerinin teknik üretim araçları açısından pahalı ve ulaşılması kolay olmayan sinema sanatına getirdiği yeni üretim olanakları incelenmiştir. Bu olanaklar, bir sinema filminin üretimde iki temel teknik unsur olan çekim (hareketli görüntünün elde edilmesi) ve çekim sonrası işlemleri (post prodüksiyon) bağlamında değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, dijital video teknolojileri daha önceki dönemlerde hareketli görüntü üretim yöntemleri olan
Özet (Çeviri)
This thesis examines the new opportunities brought on by the latest developments in digital video technologies to the art of cinema, which is an expensive and hard to reach art form in terms of technical production tools. These new opportunities are examined in terms of two technical phases of cinema, which are