Türk televizyon kanallarındaki haber bültenlerinde özdenetim uygulamaları
Auto-control practices on news bulletins of Turkish TV channels
  1. Tez No: 330413
  2. Yazar: MEHMET GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve kitle iletişim araçlarının dönüşmesiyle birlikte, haber alma sürecinin önemi artmıştır. Televizyon kanallarındaki haber bültenleri aracılığıyla insanlara sunulan haberlerde, etik kurallar, doğruluk ve güvenilirlik büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple, medyanın kontrolü ve haber oluşturma sürecinde, yaşanan olumsuzlukların önüne geçebilmek için özdenetim fikri oluşmuştur. Kurum içi ve kurum dışı kurulan yapılarla, çeşitli özdenetim mekanizmaları oluşturulmuştur. Böylece ideal medya ortamı oluşturularak, halkın güvenilir ve doğru haberlere ulaşması hedeflenmiştir. Bu tezde öncelikle yayıncılık, televizyon yayıncılığı, habercilik ve televizyon haberciliği kavramları üzerinde durulacaktır. Bununla birlikte Türkiye'deki özdenetim mekanizmaları ele alınıp, bu kuruluşların faaliyetleri incelenecektir. Yapılan çalışmaların, televizyon kanallarına ve haber bültenlerine yansımaları, eleştirel bakış açısıyla değerlendirilecektir. Dört ulusal televizyon kanalının yöneticileriyle yapılan mülakatlar sonucu, medyada ve televizyon haberciliğinde özdenetim uygulamalarının verimliliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of news-learning process has been rising through the development of technology and the transformation of the mass media. Ethics, integrity, and reliability are critical for news which are offered to people by television news channels' news bulletins. For this reason, the idea of auto-countrol of media occurred in order to avoid the negative effects in the news production process. Various control mechanisms have been established by foundation of internal and external institution. Thus, by making ideal media space, it is aimed that, the people could reach reliable and accurate reports of an ideal environment in the media. In this thesis firstly publishing, television broadcasting, journalism and television news concepts will be emphasized. However, auto-control mechanisms in Turkey and their functions will be addressed and discussed. Studies and reflections of television channels and news bulletins will be evaluated critically. The efficiency of self-regulatory practices in the media and television journalism will be discussed via interviews which are conducted with executives of four national television channels.