Oscar Wilde'ın 'Dorian Gray'in Portresi', Hermann Hesse'nin 'Narziss ve Goldmund' ve Nedim Gürsel'in 'Resimli Dünya' adlı eserlerinde narsist mitinin karşılaştırılması
The comparison of the narcissus myth in 'The Picture of Dorian Gray' by Oscar Wilde, 'Narcissus and Goldmund' by Hermann Hesse and 'Resimli Dünya'(Picture World) by Nedim Gürsel
  1. Tez No: 330429
  2. Yazar: IŞIL KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada amaç, Oscar Wilde'ın“Dorian Gray'in Portresi”, Hermann Hesse'nin“Narziss ve Goldmund”ve Nedim Gürsel'in“Resimli Dünya”adlı eserlerinin narsisizmi yansıtmada ne derecede birbirleri ve mitoloji ile örtüştüklerini ortaya koymak; benzer ve farklı yönleriyle narsist mitinin bu eserlerde nasıl değişikliklere uğrayarak yansıtıldığını karşılaştırmalı edebiyat verileri kullanılar ak açığa çıkarmaktır. Eserler arasındaki karşılaştırmalı incelemede eserlerdeki mitik unsurların daha iyi algılanması açısından arketipçi eleştiri ve karakterlerin iç dünyalarını, sanatçının görüşlerini derinlemesine çözümleyebilmek adına psikanalitik yöntemden yararlanılacaktır. Bu karşılaştırmalı çalışma sonucunda; arketiplerin sürekli değişime uğrayarak edebiyat eserlerinde tekrarlandıkları, farklı ülkelerde ve farklı kültürlerde yaşasalar da insanların ortak noktalarda buluşabilecekleri gözlemlenmiştir. İncelenen eserlerin narsist mitinin birer yansıması olduğu ancak her bir yazarın özgün bir şekilde miti yeniden değiştirerek ve modernleştirerek aktardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present to what extent coincide the three novels;“The Picture of Dorian Gray”by Oscar Wilde,“Narcissus and Goldmund”by Hermann Hesse and“Resimli Dünya”(Picture World) by Nedim Gürsel with each other and mythology, and to reveal how the myth of Narcissus is represented in these novels in terms of comparative literature. In this comparative study archetypal criticism and psychoanalytical criticism will be used as it is equally essential to understand the mythological elements and psychology of the novel characters and authors. At the end of this comparative study it has been observed that archetypes have been echoed in literary works by going through some changes and people share common grounds even they have different cultures. It has been identified that each of the three novels is a representation of the myths of Narcissus; however each author narrates the myths by modernizing and changing it.