Türkiye'nin büyük öğrenci projesi
The great student project of Turkey
  1. Tez No: 330447
  2. Yazar: HACI MURAT TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, ilk defa 1992 yılında uygulanmaya başlanan ve günümüze kadar akraba ve komşu ülkelerden Türkiye ye yükseköğretim görmek üzere burslu öğrenci getiren Büyük Öğrenci Projesi?nin tanıtımına katkı sağlamak ve aynı zamanda projenin etkinliğini ve verimliliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkiye ye yükseköğrenim için gelen öğrencilerin niyet mektupları ve bu öğrencilere yönelik yapılan anket çalışmalarından yararlanılmıştır. Ayrıca çalışmada mülakat değerlendirmelerine yer verilmiştir. Çalışmanın başında öğrenci değişim programlarının kısa tarihçesi, öğrenci değişim programının dünyadaki uygulamalar incelenmiştir. Büyük Öğrenci Projesi nin, mevcut durumu ve koordinatör kurum görevinden bahsedilmiştir. Yabancı öğrencilerin niyet mektupları incelenirken Türkiye algıları irdelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise öğrenci seçme ve yerleştirme süreci ile öğretim sürecinde yaşanan sorunlara değinilmiş ve bu sorunlara cevap aranmıştır. Çalışmanın Türkiye nin eğitim alanında ilk ve tek dış politikası ürünü olan Büyük öğrenci projesinin hedefleri ve ulaşılan noktanın tespiti açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study applied and made use of the surveys which carried out with the students who came to Turkey for higher education. This study also contains interviews and evaluations. In this study, first the brief history of student exchange programs and their practices in the world are examined. Thereafter, current situation of Great Student Project and position and mission of new-established coordinating institution (Precidency for Turks and Related Communities) are discussed. And finally, the selection and placement of students and problems in this process were handled and tried to get answers to the mentioned issues