Hileli finansal raporlamada iç denetçilerin sorumluluğunun tespitine ilişkin bir araştırma
A research for the determination of internal auditor responsibilities in fraudulent financial reporting
- Tez No: 330454
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüz işletme dünyasında meydana gelen hileli finansal raporlama skandalları başta işletme dünyası olmak üzere birçok kesime zarar vermektedir. Oluşan zararlar da muhasebe ve denetim mesleğine olan güvenin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, Türkiye'de hileli finansal raporlamanın tespiti ve önlenmesinde iç denetçinin sorumluluğunun belirlenmesi ve bununla birlikte iç denetim sisteminin öneminin ortaya konulmasıdır. Yapılan araştırma bulgularının hem literatüre hem de meslek mensuplarının çalışmalarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Amaca ulaşmak için ise, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda faaliyet gösteren işletmelerin personeline yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler, t testi ve tek yönlü varyans testi aracılığıyla analiz edilmiştir. Anketin sonuçlarının değerlendirilmesi ile muhasebe hileleri, hileli finansal raporlama nedenleri ve hileli finansal raporlamada iç denetçinin sorumlulukları ile ilgili ortaya çıkan sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fraudulent financial reporting scandals occurring in today's business world cause a lot of harm in many segments, especially the world of business. The damage causes a decrease in confidence in the accounting and auditing profession. Therefore the aim of this study is to specify the responsibility of the internal auditor in the detection and prevention of fraudulent financial reporting in Turkey and also to reveal the importance of internal audit system. It is believed that the study's findings may be helpful in clarifying issues and research findings will contribute both the literature and the work of professionals. To provide these results, a survey based investigation has been applied to the employees working in Istanbul Stock Exchange indices. The obtained data has been tested through Independent Samples T Test and One-Way ANOVA test. After the evaluation of the results of the survey, accounting tricks, causes of fraudulent financial reporting and the responsibilities of the internal auditor in fraudulent financial reporting has been signified.