Bir şehrin markalaşması ve şehir pazarlaması açısından incelenmesi: Örnek bir uygulama
An application for an investigation of the city branding and marketing
  1. Tez No: 330455
  2. Yazar: İLYAS İSEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz dünyasında iletişim ve ulaşım imkânlarının büyük oranlarda gelişmiş olması, bilginin hızlı bir şekilde yayılması, insanların gelirlerinin artması vb. bir çok faktörün değişmesi nedeniyle insanlar dünyayı dolaşmaktadırlar. Bilgiye ulaşan insanların aynı zamanda fiziksel yer değiştirmelerinin kolaylaşması bir anlamda sinerji oluşturmuştur. Bu geziler birçok nedenle yapılmasına rağmen ana neden turizm ve iş seyahatleridir. Seyahat nedeni ne olursa olsun, en fazla faydayı seyahat edilen ülke ve şehirler elde etmektedir. Bu noktada şehirlerin ve ülkelerin bu kazançtan fayda elde edebilmeleri için üzerlerine birçok görevler düşmektedir.Artık şehirlerde kaynaklarını daha etkili kullanmak, yaşanabilir mekânlar yaratmak, cazibe merkezi haline dönüştürebilmek amacıyla pazarlamayı kullanmaktadırlar. Amaç daha fazla satılabilir olmaktır. Yani şehre ziyaretçi sayısını artırmak, yatırım isteklerini teşvik etmek ve şehirde oturanların sorunlarını anında çözümleyerek de?er ifade etmek anlamına gelmektedir.Günümüz dünyasında artık birçok tanınmış şehrin belediyeleri, tanınmış olan şehirlerini hala pazarlamaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde de belediyelerin büyük çoğunluğunda bu anlayış egemen olmaya başlamıştır.Küresel boyutta nitelikli işgücünün, sermayenin ve turizmin cezp edilip elde tutulabilmesi yolunda, şehir veya ülkelerin markalaşması, ulusal veya bölgesel kalkınmanın önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Bu tez, kentsel yaşamın dinamiklerinin bir şehir markası yaratmadaki etkilerini o kentin yaşayanlarının bakış açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez yazarı bu amacı gerçekleştirmek için çok disiplinli bir yaklaşım benimsemiş ve pazarlaşmanın yanı sıra, kentsel tasarım, planlama, sosyoloji ve örgütsel davranış alanlarında yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır. Kalitatif yaklaşımla yürütülen çalışma kapsamında, Konya şehri bir vaka olarak incelenmiştir. Örneklem oluşturulurken şehirde yaşayan farklı kültürel ve çevrelerden temsilciler yargısal bir yöntemle seçilmiştir. Bu bağlamda yerli Türk-Müslüman, Balkan kökenli ve Anadolu'nun diğer kentlerinden göç etmiş yurttaşlarımızla görüşülmüştür. Örneklem oluşturmada kentin geçmişi, bugünü ve geleceği gibi konularda ilgili olabilecek sivil toplum örgütleri ve meslek gruplarından kişilerle de görüşülmüştür.Bulgular, Konya kentinin bir marka oluşturabilecek niteliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu markanın kentin öz değerleri olarak tanımlanan hoşgörü ve rahatlığın oluşturacağı temeller üzerine kurulabileceği belirlenmiştir. Bu değerler kentin özellikle hizmet sektöründe rekabet gücünün olacağına işaret etmektedir. Kentin markalaşma sürecinin başarıya ulaşması kent yönetiminin ve diğer ilgili örgütlerin bu konuya olan bağlılıkları ve işbirliklerine, yaklaşımda yaratıcı ve tutarlı bir konumlandırmada belirlemeleri ile eş güdüm ve iletişim platformlarının etkin çalışmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In today's world of communication and transportation facilities to be developed in large proportions, the rapid expansion of knowledge, increase their income and so on. A lot of people due to changes in factors circulate in the world. Facilitation of information reaching the displacements of people in a sense, it is also physically created synergy. Although there are many reasons why these trips are the main tourist and business trips. Travel for whatever reason, is getting the most out of travel and cities of the country. At this point, cities and countries, many of them to be able to benefit from the profits role.More effective use of resources in the cities, creating livable spaces, in order to make it into the center of attraction marketing use. The aim is to become more salable. So increase the number of visitors to the city, to promote investment requests and resolving immediate problems of the residents of cities means to express value.Municipalities of the city's many well-known in the world of today, which is well-known cities are still trying to market. This understanding began to dominate the majority of the municipalities in our country.The global dimension of skilled labor, capital and whether the hand grip towards attracting tourism, city, or country branding has become one of the most important means of national or regional development. This thesis is a city in the dynamics of urban life in the city's inhabitants point of view, it aims to evaluate the effects of brand creation. Author of the thesis has adopted a multidisciplinary approach to accomplish this goal, as well as marketization, urban design, planning, studies were used in the fields of sociology and organizational behavior.Qualitative approach, the scope of work carried out, examined as a case in Konya. Representatives from different cultural backgrounds living in the city, and form the sample selected a judgmental way. In this context, the domestic Turkish-Muslim, originally from the Balkans and Anatolia migrated to other cities compatriots were interviewed. Creating a sample of the city's past, present and future, that may be related to issues such as non-governmental organizations and professional groups with people who were interviewed.The results show that the qualities that can brand the city of Konya. This is defined as the brand's core values of tolerance and comfort of the city, established on the foundations constitute identified. This value indicates that the competitiveness of the city, especially in the service sector. The success of the city branding process of the commitment of the city government and other relevant organizations and partnerships to this issue, with the co-ordinated approach to identify creative and consistent positioning and communication platforms depends on efficient work.