Örgütsel yabancılaşma olgusunun iş tatmini üzerine etkisi: Niğde ilinde bir araştırma
The effect of organizational alienation phenomenon on job satisfaction: A research in the province of Niğde
- Tez No: 330459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endüstriyel devrim sayesinde makine kullanımındaki artış küresel rekabet koşullarını yükseltmiş ve işletmeler bu hızlı değişime ayak uydurabilmek için teknolojilerini geliştirme gereksinimi duymuşlardır. Ancak bu rekabet koşullarında yalnızca teknolojideki gelişimlerin yeterli olmayacağı ve en değerli kaynak olan ?insan? ın önemi çok geç olmadan anlaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı, rekabet koşullarında fark yaratarak işletmeleri başarıya taşıyabilecek ?insan? kaynağının karşı karşıya olduğu örgütsel yabancılaşma duygusunun iş tatmini üzerinde ne derece etkili olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın kuramsal bölümünde yabancılaşma ve iş tatmini kavramları detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın deneysel bölümünde örgütsel yabancılaşmanın iş tatmini üzerindeki etkisini sınamak amacıyla Niğde ili sanayisinde otomotiv, tekstil ve maden özel sektörlerinde görev yapan çalışanları kapsayan, ankete dayalı bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel yabancılaşmanın iş tatminini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel yabancılaşma alt boyutlarından kendine yabancılaşma alt boyutunun da iş tatminini ve iş tatmini alt boyutları olan dışsal iş tatmini ve içsel iş tatminini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the Industrial Revolution, the increase in machine utilization raised the global conditions of competition and to be able to keep up with this rapid development, institutions felt the need for improving their technologies. However, the fact that technological developments alone would not be enough in these conditions of competition and the importance of human which is the most valuable resource was understood soon. The aim of this study is to point out how the feeling of organizational alienation that human resource, which can bring institutions success by making difference in conditions of competition, is facing affects job satisfaction. In the theoretical part of the study, concepts of alienation and job satisfaction were defined and explained. In the empirical part of the study, with the aim of examining the effects of organizational alienation on job satisfaction, a research which includes the employee working in automotive, textile and mining private industries in the province of Nigde and which is based on a questionnaire was included. As a result of the study, it was found that organizational alienation affects job satisfaction negatively. Besides, it was determined that self-estrangement, one of the sub-dimensions of organizational alienation, also negatively affects extrinsic job satisfaction and intrinsic job satisfaction which are sub-dimensions of job satisfaction; therefore, it has negative effects on job satisfaction.