Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin iş stresinin yaşam memnuniyeti ve iş doyumuna olan etkisinin incelenmesi
The effect of physical education and sport teachers work stress on life and job satisfaction
  1. Tez No: 827536
  2. Yazar: SEZER ELAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin İş Stresinin Yaşam Memnuniyeti ve İş Doyumuna Olan Etkisinin bazı demografik değişkenlerle birlikte İncelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Avrupa yakası merkez ilçelerinden seçilen 98 kadın 217 erkek olmak üzere toplam 315 Beden Eğitimi ve Spor öğretmeninden oluşmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin iş stres düzeylerini belirlemek Özdayı (1990), A. Furnham ve M. Payne'nin ortaöğretim öğretmenlerine uyguladıkları is stresi ölçeğini Türkçe'ye çevirmiş, Türk toplumundaki sorunlara uygun birkaç madde ilave ederek yeniden düzenlemiştir. Bu araştırmada kullanılan 41 maddelik is stresi ölçeği, iş tatmin düzeylerini belirlemek için Akkamış (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan 20 maddelik“Minesota İş Tatmin Ölçeği”, Akın ve Yalnız (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan 20 maddelik“Yaşam Memnuniyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 programı kullanılarak yapılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin iş stresi, yaşam memnuniyeti ve iş doyumu düzeylerinin yaş, mezun olunan bölüm, gelir düzeyi, çalışma süresi, kurumda çalışma süresi ve çalışılan okul düzeyi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile; cinsiyet, eğitim durumu, çalışılan okul türü t-testi ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of work stress on life satisfaction and job satisfaction of physical education and sports teachers with some demographic variables. The study is a descriptive study using a relational screening model. The sample of the study consists of 315 physical education and sports teachers, 98 women and 217 men, selected from the central regions of Istanbul/Europe. Appropriate sampling was used to determine the sample. In order to determine the work stress levels of physical education and sports teachers, Özdayı (1990) translated the work stress scale used by A. Furnham and M. Payne for secondary school teachers into Turkish and reorganized it by adding several appropriate items. problems in Turkish society. In this study, the 41-item job stress scale adapted to the Turkish language by Akkamış (2010), the 20-item“Minnesota Job Satisfaction Scale”and the 20-item“Life Satisfaction Scale”adapted to the Turkish language by Akın and Lone (2015) were used. determine levels of job satisfaction. Data analysis was done with SPSS 25 software. The levels of work stress, life satisfaction and job satisfaction of physical education teachers were determined by one-way analysis of variance (ANOVA) on age, faculty of graduation, income level, working time, working time at the institution and school level; gender, educational status, school type were analyzed by t-test. The Pearson Product Moments Correlation coefficient was used to determine relationships between variables.