Ankara örneklemi üzerinde iklim değişikliğinin su kaynakları yönetimine etkisi
Effects of climate change over water resources management on a sample of Ankara
- Tez No: 330466
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Su bilinen tüm yaşam formları için hayati öneme sahiptir. İhtiyaç duyulan anda ihtiyaç duyulan miktar ve kalitede tatlı suya erişim bütün canlıların ortak hakkıdır. Yerküre üzerinde yer alan su kaynakları dünya yüzey alanın üçte ikisinden fazlasını kaplamaktadır. Buna karşın su kaynaklarının dağılımı hidrolojik ve demografik özelliklere göre farklılık göstermektedir.Küresel ısınma ve iklim değişikliği kavramı, sanayi devrimden bu yana dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu kapsamda yapılan araştırmalar, atmosferik sera gaz konsantrasyonlarının özellikle de CO2 konsantrasyonun 1850 yılından bu yana % 30, ortalama sıcaklık değerinin ise 1906 yılından bu yana 0,74 °C artmış olduğunu göstermektedir. İklim sistemine yapılan antropojenik müdahaleler sonucu su kaynakları miktar ve dağılımının ne şekilde değişeceği içinde bulunduğumuz dönemin en büyük sorunları arasındadır. Bu kapsamda çalışmada Ankara örneklemi gelecek dönem sıcaklık ve yağış parametreleri açısından havza bazlı bir değerlendirmede ele alınmıştır.Çalışmanın ana hedefi Ankara ili ana su kaynaklarının iklim değişikliği çerçevesinde ne ölçüde değişim göstereceğinin ortaya çıkartılması ve buna bağlı olarak etkin su kaynakları yönetim modelinin hangi öğeleri içermesi gerektiğinin belirlenmesidir. Bu kapsamda, tez çalışmasında iklim değişikliğinin Ankara ili su kaynakları ve yönetsel modeline etkisinin ne olduğu sorusuna yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Water plays a vital important role for all known forms of life. Access to fresh water at needed quantity and quality in the common right of all living creatures. The water resources of the Earth, covering more than two-thirds of the World surface area. However, hydrological and demographic characteristics vary according to the distribution of water resources over crust.The concept of global warming and climate change has been evaluated as one of the most challenging global issues since the Industrial Revolution. The research conducted in this field has proven that the atmospheric CO2 concentration has increased by % 30 since 1850 and global temperature has increased by 0,74 °C since 1906. One of the biggest trouble in the current period is that effect of distribution and quantity of water resources with Anthropogenic interference on the climate system. In this context, future period of Ankara sampling is discussed an evaluation based on river basins for parameters of temperature and precipitation.During the study, water resources management model and needed to be followed in supply of drinking and potable water of Ankara are aimed to obtain according to the future projections.