Seçim kampanyalarında profesyonelleşme: Türkiye'de seçim kampanya uzmanları ve lider danışmanları
Professionalisation in election campaign: Election campaign experts and leader's consultans in Turkey
  1. Tez No: 330475
  2. Yazar: SÜLEYMAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasında, 19. yüzyıldan başlayarak siyasal ve toplumsal alandaki değişimlerle birlikte ortaya çıkan politik profesyonellerin/uzmanların, politik alandaki rolleri, zaman içerisinde geçirdikleri değişimler, seçkinler ağı içerisindeki konumları, 1980 Türkiye?de değişimlere paralel bir şekilde irdelenmektedir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini, toplumsal ve siyasal alandaki dönüşümlerin kampanyaları profesyonel bir uğraşıya dönüştürdüğü tezi oluşturmaktadır. Bu çerçevede çalışma iki ana bölümü ayrılmaktadır. Birinci bölümde, politik profesyonellerin/uzmanların ortaya çıkışına neden olan toplumsal ve siyasal değişim süreçleri detaylandırıldıktan sonra seçkinleşen bir sınıf olarak profesyoneller/uzmanlar irdelenmiştir. İkinci bölümde, 1980 sonrası Türkiye'deki değişimlerin genel çerçevesi çizilip bunların politik alana ve seçim kampanyalarına etkileri açıklandıktan sonra, Türkiye?deki profesyonellerle/uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucunda siyasal partilerin belirli oranda etkilerine rağmen seçim kampanyaları özelinde politik alanın uzmanlık bilgisi ile şekillendiği ortaya çıkmaktadır. Profesyoneller/uzmanlar, uzmanlık bilgisi ile politika yapmanın biçim ve içeriğine etkilerinden dolayı ?seçkin? bir sınıfın üyesi haline gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, political professionals'/experts' roles in the political community, their alterations in time, and their positions in the elite networks, which appear after the changes in the political and the social fields, starting from 19th century, are examined in parallel with the 1980?s Turkey. The study's theoretical frame is formed by the thesis of the transformation in the social and the political fields alter the campaigns to a professional activity. In this frame, the study is divided into two main sections. In the first section, after detailing the social and the political alteration processes that affect the emergence of the political professionals/experts, professionals/experts, as a distinguished class, are examined. In the second section, by forming the general frame of the changes in Turkey after the 1980's, the effects of those in the political field and in the election campaign are explained and later, interviews with the professionals/experts in Turkey were done. As a result of these interviews, election campaigns, specifically, shaped by the knowledge of the political field, although the considerable effects of the political parties. The professionals/experts, who are parallel with the format and the content of doing politics, have become the members of the distinguished class.