Sıcak sulu bir ısıtma sistemine plakalı eşanjör yerleştirilmesinin sistem çalışma parametrelerine etkisi
The effect of placement a plate heat exchanger within a hot water heating system to operating parameters
- Tez No: 330520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı merkezi bir ısıtma sistemindeki doğalgaz kazanlarının daha verimli çalışmasını, ayrıca kazan ve ekipmanlarının sistemdeki suyun aşındırıcı, korozif vs. etkilerinden korunmasını ve kazan çalışma rejiminin daha düzenli hale gelmesinin plakalı eşanjörler yardımıyla mümkün olup olmayacağını araştırmaktır. Mevcut durumda 3 adet doğalgaz kazanı, kazan ekipmanları ve sirkülasyon pompalarından oluşan sistem, 500 tonluk su hacmini tek bir çevrimle ısıtmakta ve sistemde kullanılan kuyu suyu nedeniyle kazan ve kazan ekipmanları kireçtaşı oluşumuna maruz kalmaktadır. Sistemin eksilen suyunu karşılayan ters ozmos arıtma sisteminin kapasitesi de suyun sertliğini düşürmeye yetmemektedir. Bu olumsuzlukları bertaraf edebilmek için kazanların basma ve dönüş hatlarını keserek yeni bir çevrim oluşturacak şekilde 2 adet plakalı eşanjörün ve ilave pompaların mevcut yapıya entegre edilmesi düşünülmektedir. Böylece oluşacak düşük su hacimli yeni kazan çevrimi arıtma sisteminden gelen yumuşatılmış ve arıtılmış su ile doldurularak kazanlar ve ekipmanları kireçtaşı oluşumundan korunacak ve sistem ömrü uzatılmış olacaktır. Kireçtaşı oluşumunun engelleneceği yeni durumda kazan veriminde bir artış gözlenecektir. Kurulacak olan sistemin maliyeti hesaplanmış ve 6 aylık bir geri ödeme süresine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, investigate the natural gas boilers in a central heating system, run more efficiently, also protect boilers and boiler equipments from abrasive, corrosive etc. effects of water and getting the working regime of boilers more regular, possible or not with help of plate heat exchangers. Currently, the system includes 3 natural gas boilers, boiler equipments and circulation pumps, heats 500 tons of water volume in a single cycle and due to the well water used in the system boilers and boiler equipments exposed to the formation of limestone. Reverse osmosis water treatment system that meets the system's diminished capacity is not sufficient to reduce the hardness of the water. In order to eliminate these drawbacks, a new cycle by cutting boilers? pressure and return lines with 2 plate heat exchangers and additional pumps thought to be integrated into the existing structure. Thus, the new low water volume cycle of boilers will be filled with softened and purified water so boilers and boiler equipments will be preserved from the limestone formation and system life extended. In the new situation that limestone formation will be prevented, observed an increase in the efficiency of the boilers. The cost of the system to be installed calculated and identified that has a payback period of 6 months.