Kızgın sulu bölgesel ısıtma sistemlerinin Türkiye şartlarında incelenmesi ve şebeke gidiş suyu sıcaklığının optimizasyonu
  1. Tez No: 78502
  2. Yazar: NEDİM UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, kızgın sulu bölgesel ısıtma sistemleri incelenmiş, sorunları araştırılmış, optimizasyon çalışmaları yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Türkiye'de tüketilen toplam enerjinin % 36'sı konut sektöründe tüketilmektedir. 1993 yılı verilerine göre, konut sektöründe tüketilen toplam enerjinin, % 90'ı ısıtma ve sıcak su amacıyla tüketilirken, °/o 10'u ise, elektrik enerjisi olarak tüketilmiştir. 1994 - 2010 yıllan arasında toplam enerji üretimimizin, 59867 Bin TEP (Ton Eşdeğer Petrol), toplam enerji tüketimimizin ise, 155586 Bin TEP olacağı tahmin edilmektedir. Buna göre enerji ihtiyacımızın % 62'si ithalatla karşılanacaktır. Bu durum enerji tasarrufunun kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Ayrıca, konut ve ticari binaların ısıtılmasında, toplumun ısı ihtiyaçlarının ve konfor şartlarının sağlanması, sağlık açısından büyük önem arzetmektedir. Enerji tasarrufu ve konfor şartlarında bir ısıtmanın sağlanabilmesi için; üretilen yeni teknolojilerin kullanılması, otomasyon, izolasyon ve KSBIS'lerinin yaygınlaşması şarttır. Münferit ısıtma ve buharla ısıtma sistemleri, giderek yerlerini kızgın sulu bölgesel ısıtma ile şehir ısıtmasına bırakmalıdırlar. Bu bağlamda bütün bir semin birkaç bölgesel ısı santralından kızgın su ile ısıtılması ciddi olarak planlanmalı ve uygulanmalıdır. Kızgın sulu bölgesel ısıtma sistemleri dizayn edilirken, en önemli hususu ise, şebeke gidiş suyu sıcaklığı teşkil etmektedir. Şebeke gidiş suyu sıcaklığının arttırılması ile eşanjör dairelerine taşınan ısı miktarı artmakta, boru çapları küçülmekte, pompaj maliyetleri düşmekte; buna karşılık şebeke ısı kayıplarının ve boru maliyetlerinin artacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışmada, şebeke gidiş suyu sıcaklığı; bora maliyeti ve eşanjör alan ve verimi açısından optimize edilerek, ısıl kapasite ve sistemin temel performansları konularında yönlendirici bilgiler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Isıtma, Kızgın Su, Bölgesel Isıtma. Şehir Isıtması.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, high temperature water central heating systems, and their problems are examined, optimized and some suggestion are given. 39 % of total energy consumed in Türkiye is used at home. 90 % of this is used for heating home water. Remaining is used as electrical energy (1993). During 1994 - 2010 years total energy produced and consumed are 59867000 TEP and 155586000 TEP respectively. As a result 62 % will be gotten by importation from other country. In addition of these, heating of living and trade building is very important due to heat. Saving energy with confort condition can be done by new technology automation insulation, and especially, hot water central heating system will be expanded nowadays, local and vapor heating system out and high temperature water district heating system as a city is in to applications. It may be applied with a few heating center in a city. Very important thing during desing of this system is teperature of output water from boiler. When, increasing this temperature heat which is carried to heat exchanger is increased, decreasing the demantion of pipe and cost of pumping. But heat lose of and pipe cost will be increased. In this study, output water temperature is optimised depent on heat exchanger area, efficiency, and heat capacity. In addition to that some knowlwdge will be given about the general system performance. KEY WORDS : Heating, High temperature Water, District heating, Whole city heating.