Tekirdağ'da örnek bir sera için ısıtma projesi
The Heating of project for the greenhause in Turkey
  1. Tez No: 35184
  2. Yazar: NAGİHAN ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Spill ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tekirdağ'da Örnek Bir Sera İçin Isıtma Proiesi Nagihaıı ÖREN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Selçuk ARİN 1994. Sayfa Jüri: Prof: Dr. Selçuk ARIN Daııışmaü üienî EKER YvJ. Doç. Dr. Babattin AKDEMİR Bu araştırmada. Tekirdağ ilinde bir serada uygulanması düşünülen sıcak sulu ısıtma sisteminin kuruluşuna ilişkin esasla, sistem maliyeti ve olası yakıt giderleri verilmeye çalışılmıştır. Hesaplamalara seranın toplam ısı gereksiniminin belirlenmesiyle başlanmış, hesapla malarda DİN 4701 yönteminin daha geliştirilmiş bir formu oku ARÎNÇ yön term k ulianılmıştır.-II- Isı gereksiniminin hesaplanmasıyla, sistemin kazan kapasitesi de belirlenmiş olur. Bundan sonra, sistemi- oluşturan diğer elemanlara ait hesaplamalara (boru uzunluğu, sirkülasyon pompası karakteristikleri. genleşme deposu hacmi, brülör kapasitesi, yakıt depolan hesabı, baca hesabı) geçilmiştir. Elde edilen ölçülerde ısıtma sisteminin toplam maliyeti çıkarılarak. yıllık giderleri belirlenmiştir. Yerim ve ısıtma gerekliliği bakımından 'asıl dönem olan tekürün yetiştiriciliğinde!] elde edilecek gelir hesaplanmıştır. Sonuçta bu yetiştiricilik döneminde; seracılıkta en yüksek paya sahip. doms-es yetiştiriciliğinin ekonomi olmayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-III- ? SUMMARY Postgraduate Thesis..'*^.f>« Tl The Heating of Project For The Greenhouse in Turkey Nashaıı ÖREN Thrace University The institute Of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainseienee Section Supervisor : Prof Dr. Selçuk ARIN 1994. 'Pace Prof. Dr. Selçuk ARIN Supervisor Jury:- ). Prof. Dr. Bülent EKER Assisı. Prof. Dr. Bahattin AKDEMİR?iy in this research, the basis of relating to assemble of hot water heating system in thought about adapting in the model of the greenhouse in Tekirdağ, the cost of the system and probable the cost of fuel are tried to give.: Calculations are started with the total heat necessity of the greenhouse. In calculations ARINÇ method is used which is more developed than DIN 4701 meihod. By the help of calculating heat necessity, the capacity of boiler of system is designed. After then, other elements of formations of. system of calculation arc passed ( the lenght of pipe, the characteristics of circulation pump, the volume of dilatation store, burner's capacity) the calculations of the " total cost of heal system are taken out. then annua! the cost of fuel is determined from yield and necessity of heat of product growing which is in real term the income has been calculated. At the end of this research in this growing term, growing in greenhouse, the tomato growing which has the highest parti on is seen uneconomical