Sanayi domatesinde farklı sulama yöntemleri ve su düzeylerinin su-verim ilişkileri üzerine etkilerinin incelenmesi
The Study of effects of different irragation methods and water amounts on water-yield relationships of processing tomato
  1. Tez No: 114211
  2. Yazar: TALİH GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET SANAYİ DOMATESİNDE FARKLI SULAMA YÖNTEMLERİ VE SU DÜZEYLERİNİN SU-VERİM İLİŞKİLERİ ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Bu araştırma Büyük Menderes Ovası ekolojik şartlarında yetiştirilen NDM 725 domates çeşidinin farklı sulama yöntemlerinde ve farklı sulama dozlarında su-verim ilişkilerinin ve uygun sulama programının belirlenmesi amacı ile ele alınmıştır. Çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde tınlı bünyeli Büyük Menderes serisi toprakları üzerinde 1998-1999 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada karık ve damla olmak üzere iki farklı sulama yöntemi ve sulamalarda farklı dört su düzeyi uygulanmıştır. Sulamalar deneme alanına kurulan buharlaşma kabından meydana gelen birikimli buharlaşma miktarı, damla sulama için 30 mm (± 5mm), karık sulama için 60 mm (± 5mm) olduğunda dört farklı pan katsayısı (kp) (0.35, 0.70, 1.05, 1.4) ile çarpımından elde edilen sulama suyu miktarlarına göre yapılmıştır. Konulara bağlı olarak 181,63-726,53 mm arasında değişen miktarlarda sulama suyu uygulanmıştır. Mevsimlik ortalama bitki su tüketim miktarı ise 387,37-851,78 mm arasında değişmiştir. Ortalama en yüksek verim damla sulama ile sulanan ve tam su alan (k*) konusunda (3538,4 kg/da), en düşük verim ise karık sulama yöntemi ile sulanan ve en düşük su dozu uygulanan (ki) konusunda (2093,8 kg/da) olarak ekle edilmiştir. Ortalama su kullanım randımanı (TWUE) değerleri damla için 5.73.karık için 6.125 kg/da/mm olarak hesaplanmıştır. Ortalama verim tepki etmeni (ky) damla için 0.386, karık için 0.1 19 olarak elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Sanayi domatesi, su-verim ilişkisi, su kullanım randımanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STUDY OF EFFECTS OF DIFFERENT HtRAGATIC METHODS AND WATER AMOUNTS ON WATER-YDZLD RELATIONSfflPS OF PROCESSING TOMATO The aim of this study to determine the effects of water proc :tion parameters and water-yield relationships for processing tomato at different irri ition methods and irrigation water amounts in Büyük Menderes Plain. This study was conducted in loamy textured Büyük Menderes S ries soils at Research and Aplication Farm of Agricultural Faculty of Adnan Mene -es University in 1998 and 1999. In the research, two different irrigation methods, namely furrow ; 1 drip, and four different water treatments were applied. Irrigations were aplied wl cumulative evaporation from evaporation pan located in research field amounted. mm (± 5mm) for drip irrigation and 60 mm (± 5mm) for furrow irrigation and tin were multiplied by different coefficients (0.35, 0.70, 1.05, 1.40) to find out tl amounts of water to be aplied to treatment. Amount of irrigation water range between 181.63 and 726.57 mm depending on treatments. Seasonal avarag» evapotranspiration ranged between 387.37 and 851.78 mm. Average highest yield (3538.4 kg/da) was obtained from the treatment with drip irrigation and highest irrigation water (kj) while the lowest yield (2093.8 kg/da)was obtained from the treatment with furrow irrigation and least irrigation water (ki). Average water use efficiencies ( TWUE ) were estimated as 5.73 for drip irrigation and 6.125 kg/da/mm for furrow irrigation, respectively. The average yield response factors (ky) were estimated as (0.386 kg/da/mm) for drip irrigation and (0.119 kg/da/mm) for furrow irrigation, respectively.