Değişken geometriye sahip kompozit çekirdekli sandviç plakların darbe davranışlarının incelenmesi
Investigation impact behavior of composite core sandwich plates with variable geometry
- Tez No: 769718
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ONUR KAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı hücre ve çekirdek geometrilerine sahip tamamen fiber takviyeli kompozitlerden oluşan sandviç yapıların darbe ve basma davranışları ile hasar mekanizmalarını deneysel ve sayısal olarak incelemektir. Bunun için ilk olarak üçgen, kare ve dikdörtgen hücreli çekirdekler ile yumurta koli ve kafes çekirdekli sandviç plakların üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bu sandviç yapılar üzerine yarı küresel uca sahip vurucular düşürülerek düşük hızlı darbe testleri yapılmıştır. Çalışmada hücre ve çekirdek tipinin, hücre yüksekliğinin ve çekirdek yoğunluğunun darbe mukavemeti üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Ayrıca yumurta koli, kafes ve kare çekirdekli sandviç yapıların ise basma testleri gerçekleştirilip hasar davranışları incelenmiştir. Aynı yüksekliğe sahip üçgen, kare ve dikdörtgen hücre çekirdekli numuneler 30 J'luk darbe enerjisine maruz kaldığında, dikdörtgen hücreli numunenin absorbe enerji miktarı kareden % 2.64, üçgen numuneden ise % 0.9 daha fazladır. Kare yapının maksimum temas kuvveti üçgen ve dikdörtgen hücreli sandviçlerden küçük olmasına karşın özgül temas kuvveti üçgenden % 15.52, dikdörtgen hücreli sandviçten ise % 16.29 daha fazladır. Basma testine tabi tutulan kare, yumurta koli ve kafes çekirdekli sandviç yapılar için, karede meydana gelen özgül maksimum yük değeri yumurta yapıdan % 33.2, kafes yapıdan ise % 78.1 daha fazladır. Ayrıca sonlu elemanlar metodu ile ilerlemeli hasar analizi uygulanmıştır. Bunun için LS-DYNA programında kullanılmak üzere kompozit malzemelerde üç boyutlu ilerlemeli hasar analizi imkânı sunan ve Hashin Hasar Kriteri'ni uygulayan MAT-162 malzeme modeli tercih edilmiştir. Sayısal sonuçlar, deneysel verilerle minimum % 81 oranında uyumlu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally and numerically investigate the impact and compression behaviors and damage mechanisms of sandwich structures consisting of full fiber reinforced composites with different cell and core geometries. For this purpose, firstly, triangular, square and rectangular cell cores, egg-box and lattice core sandwich structures were manufactured. Low-velocity impact tests were conducted using hemispherical-ended strikers on these sandwich structures. In the study, the effects of cell and core type, cell height and core density on impact strength were determined. In addition, compression tests of egg-box, lattice and square core sandwich structures were performed and their damage behaviors were examined. When 30 J impact energy is applied to the specimen with triangular, square and rectangular cell cores of the same height, the absorption energy of the rectangular cell specimen is 2.64% higher than the square and 0.9% more than the triangular specimen. Although the maximum contact force of the square structure is smaller than the triangular and rectangular cell sandwiches, the specific contact force is 15.52% higher than the triangle and 16.29% higher than the rectangular cell sandwich. In square, egg-box and lattice core sandwich structures under compression test, the specific maximum load occurring in the square is 33.2% higher than the egg-box structure and 78.1% higher than the lattice structure. Progressive damage analysis was also performed with the finite element method. In doing so, we utilized the MAT-162 material model, which facilitates three-dimensional progressive damage analysis of composite materials and applies the Hashin damage criteria for use in the LS-DYNA program. The numerical results that were obtained had a minimum rate of compatibility of 81 % with the experimental data.