Tek iplik için uygulananiplik gerdiricilerin araştırılması
Searching yarn tensioner for using single yarn
- Tez No: 330572
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL FETTAHOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gün geçtikçe gelişen teknolojinin etkisiyle, üretim yöntemlerinin yenilenmesi, yeni ürünlerin ve yeni cihazların tasarlanması, kaliteyi artırabilmekte ve maliyeti düşürebilmektedir.Tekstil sanayinde iplik oluşumu, ipliğin sarılması ve açılması ile ilgili üretim işlemlerindeki en önemli teknolojik parametre iplik gerginliğinin değeridir. Belli bobin yoğunluğunun korunması, iplik içinde uygun elyaf yerleşiminin sağlanması gibi şartların gerçekleşebilmesi için iplik üzerinde belli seviyede bir gerginlik olması istenmektedir. İplik gerdiricilerin önemli dezavantajlarından biri bu cihazların gerilim değerinin ölçümünün ve kontrolünün gerçekleştirememesidir.Bu tezde, tek iplik için kullanılan iplik gerdiriciler ve tasarımı yapılan yeni iplik gerdirici cihaz incelenmiştir. Ayrıca cihazın laboratuar koşullarında denenmesi sırasında kıyaslama amacıyla mevcut ve yeni tasarlanan cihazda farklı türlü ve numaralı ipliklerle farklı sarım hızlarında denemeler gerçekleştirilmiştir. Denemeler sonucu yeni cihazın bobin, bükme, katlama ve diğer benzeri makinelerde uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Due to improving technology by the day, new productions and new devices envisaging, can be raised quality and can be decreased cost.In the textile industry, at production process like yarn formation, yarn wrapping and yarn unrolling, the most important parameter is yarn tension. For eventuating some clauses like protecting certain bobin density, supplying suitable fiber layout in the yarn, to be wanted certain level tension at the yarn. At the present day, yarn tensioner?s disadvantage is tension measuring and controling can?t be eventuated.In this study, yarn tensioners for using single yarn and envisaged new tensioner device is analysed. Also during device experiment in the lab, purpose compare at present and new device , make experiment with different kind and number yarns and different wrapping speeds. After experiments to be confirm that new device is suitable for bobin, twist and folding like that machines.