Gypsophila arrosti'nin in vitro'da bor'a tepkisinin belirlenmesi ve mikroçoğaltımı
Determination of boron response of gypsophila arrosti and micropropagation
  1. Tez No: 330577
  2. Yazar: MUKADDES KOCAOĞLU KAVAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada, Gypsophila arrosti L. bitkisinin in vitro şartlarda bor elementine karşı tepkisi ve mikro çoğaltım kabiliyeti araştırılmıştır. Bor denemesi için tohumlar, 0, 10, 20, 40, 80 mg/l Bor (B) içeren MS ortamlarında kültüre alınmış ve tohumların çimlenme durumları belirlenmiştir. Bitkinin bor toleransını belirlemek için çıkış yapan fideler 8 hafta boyunca kültür ortamında yetiştirilmiştir. Bu sürenin sonunda fidelerde; bitki boyu (cm), kök uzunluğu (cm) ve bitki ağırlıkları (g) ve bitki element içeriği (mg/kg) belirlenmiştir.Gypsophila arrosti L. bitkisinin tohumları en yüksek (80 mg/l B) bor içeren ortamda bile çimlenmiştir. Bor konsantrasyonu arttıkça bitki büyümesinin azaldığı görülmesine rağmen azda olsa 80 mg/l bor dozunda dahi bitkiler yaşama kabiliyeti göstermiştir. Araştırmada en fazla gövde uzunluğu 7.5 cm ile 20 mg/l B uygulamasından elde edilirken, en yüksek gövde yaş (0.9 g) ve kuru (0.2 g) ağırlığı 10 mg/l B dozu uygulamasından elde edilmiştir. Kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı bakımından bor uygulamaları arasında istatistiki olarak farklılık tespit edilememiştir.Mikro çoğaltım için sürgün eksplantları farklı konsatrasyon (0, 0.5, 1.0, 2,5 mg/l) ve kombinasyona (BAP, KIN, ZEA, TDZ; 2,4-D, NAA vb.) sahip büyüme düzenleyicileri içeren (MS) ortamında kültüre (6 hafta) alınmıştır. Gelişen sürgünlerden iyi durumda olanlar 0, 0.5, 1.0 mg/l IBA veya NAA içeren MS ortamında köklendirmeye (4 hafta) alınmıştır. Buradan elde edilen köklenmiş fideler dış ortama başarılı bir şekilde alıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is searched the impact against the element boron of Gypsophila arrosti L. plant and the ability of micropropagation of the plant. The seeds for boron trial are taken to the culture in the MS environment containing 0, 10, 20, 40, 80 mg/l Boron(B) and the germination situations of the seeds are determined. To determine boron tolerance of the plant, the boomed seeds are grown in the culture environment during 8 weeks. At the end of this period, plant height (cm), root length (cm), plant weights (g) and elemental content of plant (mg/kg) are determined on the seeds..The seeds of Gypsophila arrosti L. plant are germinated in the environment involving the highest boron element (80 mg/l B), as well. Although it is seen that the plant growth is decreased as boron concentration increases, plants in 80 mg/l B dose indicate viability even a little. In the research, while the most body lenght is derived from 7.5 cm and 20 mg/1 B implementation, the highest body wet (0.9 g) and dry (0.2 g) weight are obtained from 10 mg/l B dose implementation. Statistically diversity between boron applications in terms of root length, root wet weight and root dry weight could not be identified.Shoot explants for micro propagation are taken to the culture (6 weeks) in the environment (MS) containing growth regulator which has different concentration (0, 0.5, 1.0, 2.5 mg/l) and combination (BAP, KIN, ZEA, TDZ; 2,4-D, NAA etc). The good ones of growing offshoots are taken to root (4 weeks) in MS environment containing 0,0.5, 1.0 mg/l IBA or NAA. The rooted seedlings obtained from here are accustomed to outer environment successfully.